Benzer Yazılar

Editör, Irene’in özründen sonra açıklama yaptı

Editör, Irene'in özründen sonra açıklama yaptı

Editörün Red Velvet Irene’in hareketleriyle ilgili attığı gönderiden sonra Irene ve SM resmi olarak özür dilemişti. Editör Instagram hikayelerinden bir açıklama yaptı. Gönderisinde Irene’den bahsederken “C” demiş ve SM Entertainment’ten “B” olarak bahsetmiş, ama kolay okunması için biz C ve B demek yerine Irene ve SM diyeceğiz.

Gönderisinin çevirisi:

“Çoktan canım yandı ve bu acıyı unutmayacağım. Bir insan olarak haysiyetimi korumak için Irene’den bir özür istedim, SM Entertainment görevlileriyle birlikte Irene ile görüştüm. Dünkü buluşmayı ayarlamak için biraz zaman ve koordinasyon gerekliydi.

Gönderiyi yazdıktan sonra herhangi bir eylemde bulunmadım, bu duruma hazırlanırken rasyonel ve zekice kararlar vermek zorundaydım. Daha da büyük bir yanlış anlaşılmaya sebep olmak istemedim, spekülasyon ve kaosu büyütmek istemedim.

Düşünmeden bir şey yapmaya gerek yok diye düşündüm çünkü olay yaşandıktan hemen sonra beni işe alan SM Entertainment çalışanı ve oradaki menajerler benden özür diledi, Irene’in hatasını kabul ettiler.

Ben daha önce Red Velvet için hiç stilistlik yapmadım. 20 Ekim Salı günü bir günlük çekim için dışarıdan tutuldum. (5 Ekim’de bu iş için tutuldum, 6 Ekim’de resmi mail elime geçti ve SM’in isteğiyle Irene’in grubu için 15 gün hazırlandım)

Gönderide ‘ilk defa tanıştığım idol’ yazdım çünkü Irene 2016 yılında benimle bir dergi çekiminde çalıştığını unutmuştu (dün görüştüğümüzde de bunu onayladı) ve hareketleri sadece bana karşı değildi, bana o gün yardım eden junior editör ve asistan da bu hareketlere maruz kaldı. Bu yüzden özür buluşmasına bu iki kişiyle birlikte gittim. SM Entertainment ve Irene ile konuştular, Irene ikisinden de özür diledi

En başından beri Irene’in hayranlarının yaptığı düşüncesiz ve kötü yorumlara cevap vermeme gerek yok diye düşündüm, hala aynı düşüncedeyim. Yasal işlem başlatmadım çünkü bu konuda bir şey yapmam gerektiğini düşündüğüm zaman asıl amacım Irene’in bir daha kimseye karşı böyle davranmayacağına söz vermesi, benimle ve iki ekip üyemle görüşüp özür dilemesiydi. Özür dilediği için sonrasında hiçbir şey yapmadım.

Bazıları spekülasyonda bulunuyor ama para ile anlaşma gibi bir şey olmadı. (Şu anda sadece 20 Ekim günü yaptığım çalışmanın ücretini alacağım) Ayrıca dünkü görüşmede ‘anlaşma’ kelimesi bile geçmedi, anlaşmak için değil Irene’in özür dilemesi için buluştuk.

Sonuna kadar kendimi korumalıydım. Buluştuğumuzda bir özür mektubu istedim, SM ve Irene’in hatalarını kabul ettikleri, özür diledikleri ve bir daha böyle bir şey yaşanmayacağına söz verdikleri bir mektup. Çünkü düşüncesiz insanların saldırılarına daha fazla maruz kalmama gerek yoktu ve başka yanlış anlaşılmalar olsun istemedim. Bu konuda son gönderim de bu olacak.

Ben tek bir kişiyim. İnandığım iş etiğine hep uydum ve her işte elimden geleni yaptım. Ben de hata yapıyorum, başkaları da beni iyi biri ya da kötü biri olarak görebilir. Irene de aynı durumda. Ama ben bu olayı sadece kişisel mesele olarak görmedim. Beni tuttukları günkü profesyonel işlerini tamamlamış biri olarak, benimle aynı deneyimi yaşayan ekipten iki kişiyle birlikte bu hakaretten kurtulmak ve haysiyetimi korumak için böyle yaptım.

Bu acıyı aşmak ve hayatıma devam etmek için sıkı çalışacağım. Bu olayla ilgili hiçbir tepki vermeyeceğim ve işlem başlatmayacağım. Dün buluşmaya gelen Irene için yapacağım son düşünceli hareket bu. Irene’i gerçekten seven bir hayransanız umarım artık sınırı aşmazsınız ve buna bir son verirsiniz. O gönderiler benim canımı yakmıyor ve Irene’i de pozitif etkilemiyor.

Son olarak, bu olayın boyutu sebebiyle, mahremiyetimin ihlalini ve dramatik medya manipülasyonu için söylentilerin uydurulmasını bekliyordum zaten, bunu durdurmak için hiçbir şey yapamayacağımı biliyorum ama artık durursanız iyi olur. Ben de bununla ilgili bir şeyler hazırlıyorum.

Bu gönderi uzadı. Benim pozisyonumdaki kişi olarak bunu yazmak zorundaydım. Yorucu işlere sebep olduğum için için SM çalışanlarından şahsen çok özür dilerim.

Son olarak, bu yazıyı okuyan insanlardan ciddiyetle talep ediyorum. Umarım herkese daha fazla acı ve zarar veren spekülatif yazılar ve makaleler yazmayı bırakırsınız.”

Kaynak: Soompi

Çeviri: Netizen Turkey

Bu çeviriyi alırken kaynak belirtin!

Netizen yorumları:

Editör Irene’in özür dilediğini söyledi

23.10.2020 Çevirmen bilgilendirmesi: Arkadaşlar bir bilgi kirliliği var editörün yazısı hakkında, yanlış çeviriler yapılmış ve bunlar IG gibi platformlarda yayılmış. ‘Irene tartışma olur olmaz, hemen editörden özür diledi’ deniyor. Bizim yanlış çeviri yaptığımızı ve editörün yazısındaki o cümleyi atladığımızı söyleyenleri gördüğüm için açıklama yapmamızın doğru olacağını düşündüm. Editörün yazdığı yazıda böyle bir cümle yok. Tartışma yaşanır yaşanmaz orada bulunan SM çalışanları ve menajerler özür dilemiş, Irene değil. Yazının Soompi’de paylaşılan İngilizce çevirisi bu şekilde. Yine de Red Velvet fandom çevirmenleri dahil başka kaynaklardan da kontrol ettim, onlarda da aynı bu şekilde yazıyor, örneğini bulabilirsiniz aşağıda. Ayrıca editör erkek değil, kadın, Soompi’de editörden bahsedilirken hep ‘she’ kullanılmış çünkü.

Editör, Irene'in özründen sonra açıklama yaptı

Çevirisi: Olaydan hemen sonra gelen özrün Irene’den değil şirket çalışanı ve menajerlerden geldiğini söylemiş.

 

190 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
heartheart

Umarım artık Irene’in suçu yok, demeyi bırakır ve bazı şeyleri kabullenmeyi öğrenirsiniz. Stilist iyi ki böyle bir şey paylaştı, bir kez daha herkesin göründüğü gibi olmadığını hatırlamış olduk.

Juyeon

Ama öyle deme canım irene masum (!)

heartheart

O gün elektrik çarptı onu o yüzden öyle sinirlendi :((

JUstnoblerr

Hayır her şey SM’in oyunu. SM bazı şeyleri örtbas etmek için Irene unnimi ortaya attı. Sm mal çünkü en popüler idollerinden biri için skandal çıkartıp kendi hisselerini düşürdü. (!)

heartheart

henüz 30 yaşında nasıl olgun davranmasını beklersiniz

Juyeon

Bu iyiydi mxkdmkkd

tuğba

Menopozdaydı ablası olabilir böyle şeyler

Kira

Yhaa abi bilmiyor musunuz sM, idolleri masum olsada özür dilletir (!)

heartheart

Favorim buydu dhgdgsgddjdk

Last edited 2 yıl önce by heartheart
Kira

Ayy abi çok komikler. İlişkisi yüzünden nefret alan ve bu yüzden özür dileyen suçsuz idoller ile şirret bi kızı aynı kefeye koyuyorlar. Çok gülüyorum

Kira

Yaptığı şirretlik abi başka ne?

comment

neden öyle diyorsun unnim 30 yaşında bir çocuk olduğu için daha doğru yanlışı ayırt edemiyor. her insan hata yapabilir hem o gün ireneı elektrik çarptı biliyor musun :dddd

Vousmevoyez

Deme yaa.Kaske hic bir sey yapmayam ,sadece bir aile kuran Cheni de böyle savunsaydiniz ki ayni sey degil.Chenim ,üzümlü kekim bu sektör seni hakketmiyo😔

Boş yapmayın

Buradaki çocuk fanlar insanların altında çalışmak ne demek bilmiyorlar sanırım. İnsanlarla ilgili bir işiniz olduğunda ve sırf o müşteri(patron) siz de çalışansınız diye sizin gururunuzu ve onurunuzu kıracak hareketler veya söylemler yaptığında bir şey diyememek bir şey yapamamak ne kadar acı olduğunu bilmiyorlar. Kimse altında çalıştığı insanın kölesi değil işini yapar parasını alır, işini beğenmezsen gönder gitsin ne diye hakaret ediyorsun. Bir gün başlarına gelirlerse anlarlar ve bu konuyla dalga geçmezler.

Peakyfockingblinders

Savunan fanlarin çoğu liseye giden, daha ailesinin kıçının dibinden ayrılmayan tipler o yüzden bilmezler tabi . Neymiş Irene da sinirli olabilirmiş ,her insanın böyle anları varmış. Yok öyle dünya ! Yapılan her halükarda 30 yaşında birinin yapmaması gereken bir davranış. genel olarak şu kpop fanlarına ayar oluyorum zaten ve yine şaşırtmadılar.

SMstan

ireneyi savunmuyoruz reveluv olarak hakaret ve küfür olan yorumlara karşI çıkıyoruz. ayrıca üslupuna dikkat et lütfen

yeahwhatever

hayırğğğ iki taraf da tartışmış, bir sürü kişi irene’nin ne kadar koca kalpli olduğunu anlatan şeyler yazdı, bu editörün paylaştığını beğenenler fake hesapmış kızın günahını aldınızzz 🙁 kdhkjsahd ayrıca herkes neşeli olacak değil ya :/ LOL

Rikiki

İronileriniz iğrenç umarım birkaç yıl sonra vicdan azabı çekersiniz

Tuğba

Bir gün işe başladığında sana hakaret eden, seni 20 dakika boyunca ağlatan bir patronun olduğunda sen yaa insanlar haklıymış diye vicdan azabı çekeceksin. Zorbalari savunmayın

assyaa

Tam rv cb yapacakken böyle haberler yaptılar unnimi karalıyorlar unnimmmmm seninleyiz go IRENE(!) o masum o gün reglmiş jsdjsndksndj

Roses_Are_Rosie

İğrençsin

gomtokki

çok komiksin asya komedyen mi olacaksın başımıza

SMstan

çok iğrençsin regl üzerinden bile prim kasıyorsun .

Betül

Kendisi adına özür dilerken de böyle düşünüyorlardır zaten (!)

Ezgigece

Bazı insanları asla çözemiyorum bu gözler Seungri yi savunanı gördüm

Sser

Hala savunan var irene i hala savunanları seungri yi savunanlara benzettim diye bir yorum yapmıştım altına seungri nin suçsuzluğu ispatlandı falan diye beni linçlediler. Şok oldum onlarca kadın mağdur edilmiş onlar için sadece oppası ben o kadınlar için üzülüyorum

Last edited 2 yıl önce by Sser
JUstNoblerr

O salaklara söz anlatılmaz hepsi çok küçük. Bırakalım kendi hayal dünyalarında yaşasınlar. Irene unnilerinin umrunda bile değildir kendileri.

SMstan

haklısın irene suçsuz değil ama bazıları irenenin hakkında yorum yaparken küfür ve hakaret edebiliyo. sadece bu derecesiz yorumlara reveluv olarak karşı çıkıyoruz. yanlış anlaşılmasın irene suçsuz değil

DNAME

Kadın herkese tokat gibi bir cevap vermiş. Bu yazıdan bile kadının naifliği anlaşılıyor. Hayranlar da bunun üzerine daha Irene’i savunmaya çalışırlarsa dönüp kendi adlarına utansınlar çünkü ben onlar adına utanmaktan yoruldum

SGJK

Yalnız erkek olduğunu söylüyorlardı, bilemedim sjsh

Last edited 2 yıl önce by SGJK
betül

Erkek mi kadın mı ben de anlamadım .Herkes farklı bir şey söylüyor

betül

Bence de önemi yok

DNAME

Ben ağlayınca nedense kadın gibi düşündüm. Bilinçaltımın çöplüğü ektedir

Boş yapmayın

Kocaman adamı da ağlatmışsa nasıl küçük düştü acaba insanların içinde.

tuğba

Erkek olduğunu söylelenler yalan, stilist kadın

DNAME

Edit: kadın ya da erkek 😀

bibidibabidibu

Valla ben bu olaydan şunu anladım, hayranların yaptığı çevirilere ve yorumlara inanmamak lazım. Bazıları diyodu ki olay 2016’da yaşanmış stilist eski olaydan bahsediyomuş. Öyle bişey olmadığını gördük olay 20 Ekimde yaşanmış. Böylece “o gün konser vardı, Irene’in kulaklığından elektrik çarptı ona sinirlendi” falan diyenler de yalancı çıkmış oldu çünkü 20 Ekimde konser yoktu bildiğim kadarıyla o konser 19 ya da 18 Ekimdeydı hatta bu sitede Joy’un o konserdeki güzelliğiyle ilgili haber var. Fotoğraf çekimimsi bir şeyde yaşandı bu olay muhtemelen. Tamam savunun anlarım da savunurken bari element uydurarak savunmayın yahu 😀 Neyse umarım artık daha fazla uzamaz bu editör özrü… Read more »

EsmaG

Joy’un güzelliğiylr ilgili haber o konserin basım gösterimindendi aynı gün içinde konser verdiler ve red velvetin o gün başka programı yoktu

büş

‘…olay yaşandıktan hemen sonra beni işe alan SM Entertainment çalışanı ve oradaki menajerler benden özür diledi, Irene’in hatasını kabul ettiler.’

Yani SM çalışanları her şeye şahit olup stilist den Irene adına özür dilemişler. Irene ise sadece foyası ortaya çıkınca özür diledi…….

Last edited 2 yıl önce by büş
kookmin

Nerede o ‘İrene olaydan sonra hemen özür dilemiş, olay çok önceden yaşanmış, stilist o gün hata yapmış Irene ona sinirlenmiş, stilist bunu hak etmiş’ diyen fanlar? Öyle bir kesin konuşuyorlar ki görende olay gerçekleşirken oradalardı sanır. Bir şeyden emin değilseniz susun abicim ya savunucam derken daha da batırıyorsunuz. Belli sadece bir kişiye böyle davranmadığı ünlü bir Çinli stilist de konuşmuş kabaydı diye. Siz hala yok yalan yalan hepsi yalan diye savunuyorsunuz ya gülesim geliyor artık. Niye bu kadar zor Irene’nin karakterinde bir problem olduğunu kabul etmek bu kadar pohpohluyorsunuz idolleri idollerde sizin yüzünüzden şımarıyor böyle. Umarım bu olaydan sonra aklı… Read more »

JUstnoblerr

Stilistin ikinci gönderisini de öyle bir yanlış çevirmişler ki hayranlar… Sanki stilist Irene haklı ben haksızım dermiş gibi.

kookmin

Gördüm maalesef. Bide o yanlış çeviriyi atıp bakıııın şimdi ne diyeceksiniz diyorlar. Ben utandım asdsfsdg

betül

Tek kişi de değilmiş mağdur…

Kira

Irene bu yaşına kadar insanlara nasıl davranacağını öğrenmemişse, şimdi öğrense “dersini alsa” nolur. Bi anlamı yok. Umarım yüzüni bir daha göremeyiz, kendi işini yapan birini ezmek iğrenç bir hareket

belgisiz sıfat

Hayranlar gruplarıyla ilgili ortaya çıkan her olaya kırgın çiçekler mesude gibi atlamasa keşke artık. Ünlü sektöründe her şey imaj. Sattığı müziğini dinleyin, çektiği diziyi izleyin, katıldığı şovlara gülün, hadi olsun olsun da hayat görüşünüze uyuyorsa görüşlerini bir noktada destekleyin; ama şapkanızı önünüze alıp “benden kilometrelerce uzakta olan bir insan için ben ne yapıyorum böyle ya” diye de düşünün. Irene’niz de yapar, Seungri’niz de yapar, Jimin’iniz de yapar, Himchan’ınız da yapar. Hepsi yapar. Babanızın oğlu bile olsa yapar.

tanıyantanır

Himchan o olayda savunan kimse yoktu herkes Türk Babyz tamamen beklemeyi tercih ettiklerini açıkladı
Ve zaten kadının para koparmaya çalışan kadınlardan olduğu mahkeme kararı ile verildi ve şantaj iddiasi ile göz altına alındı metoo hareketi yüzünden bunu yaşayan binlerce erkek idol vardı zaten çoğunun kanıtlandı ak çıkanlar kirli çıkanlar oldu Himchan mahkeme süreci boyunca 2 sene hiç gönderi atmadı ve sonra kendini açıkladı durum böyle iken Himchani Seungri ile aynı cümleye koyman neden peki olaylar hakkında bilginiz yoksa konuşmasanız mağdur bir insanı ortak etmeseniz keşke

tanıyantanır

İsteyen istediği eksiyi atsın ben mi kaçırdım olayları 2019 da bu haberi gördüm zaten arayanda görebilir tacizi kim yaparsa yapsın savunmadım ama Shineedan tutun bir sürü erkek grubundan bu tarz suçlamalar olmuştu zaten o dönemlerde metoo hareketi hem çok iyi hemde çokca kullanılan bir akımdı Yeni haberiniz varsa aktarında bilelim çunku instagramda savunan tek Babyz görmedim çogu hayal kirikligina ugradik umarim yapmamiştir beklicez diyip çekildi Bir ablasına kötu yorumlar yazanlar oldu ablasi tum gonderileri silince ablasinin sucu ne kardesi bunu yapsa bile kadinin ustune gitmeyin diye savundular Kadın soruşturmaya alınmışken bunu söylememin nesi yanliş pardonda Delircem valla fanatikmişim gibi eksileyenlere… Read more »

belgisiz sıfat

Benim en son bıraktığım yerde davası hâlâ sonuçlanmamıştı. En son Himchan da karşı tarafa dava açtı fakat sonuç? Davanın sonucuna dair net bir aklama varsa lütfen paylaşırsanız sevinirim çünkü gerçekten bundan haberim yok. Dava sonuçlanmadığı zamanda kaldığım için de ne yazık ki kesin yapmamıştır, masumdur diyemiyorum, üstelik bunu çocukluk ve ergenlik yıllarını B.A.P ile geçirmiş ve hâlâ daha onların fanı olan biri olarak söylüyorum. Bir insan, evet, çok büyük bir iftiraya da maruz kalabilir; ama bu olay başka bir üyenin değil de onun başına geliyorsa da orada durup sorgulamadan edemiyorum. Burning Sun gibi bir olaydan sonra hele hiç edemiyorum. Benim… Read more »

tanıyantanır

Olayda eksiltiler vardı zaten davalar kolay sonuçlanmıyor ama kadın tarafı asla kesin kanıtlarla gelemedi ve Himchan ve avukatı suçsuz olduklarını net bir kararlılıkla savundu ve tüm davalara katılmayı kabul ettiler Sonuçlanması uzun ama 2 yıl sonra dönmeside kendine güveninin bir neticesidir 2 sene sürmeside davanin belirsizlik var demektir yani kadın aslinda öyle buyuk kanitlarla gelememiş Himchan buyuk bir idol değil ki TS yüzünden kazandiklari parada 2 kuruştu öyle davayi manüpile etsin para versin Kadın dava sürecinde para koparmaya çalışmış ve bir şeyler teklif etmiş ki göz altına alabildiler Yinede net karari yargi vericek ancak şuan kadın tarafindada şüphe varken Tacizliği… Read more »

betül

Korkup geri adım atmadığın için teşekkürler

Lover

Menajerlerin Irene ordan ayrıldıktan sonra onun adına özür dilemesi utanç verici.

NeNe

Dikkat ettiyseniz stilist “IRENE BÖYLE BİRŞEY YAPMADI,BEN UYDURDUM” dememiş “YAPTI VE HATASININ FARKINA VARIP ÖZÜR DİLEDİ”demiş. Yani diğer dedikodular yalan olsun gerçek olsun.Irene yapmış mı evet.BİTTİ. Bazıları o öyle biri değil,stilist hatalı falan diyordu. Bir IRENE’nin 30 yaşında olmasına rağmen sözde özürüne bakın. Bir de yukarı da ki açıklamaya. En sonunda da dönüp kendinize bakın ben kimi savunmuşum diye. NOT: Farkındaysanız hiç ses kaydından bahsetmemiş ne için ve nasıl uzlaşıldı bilmiyorum ama o kayıt kesinlikle Irene’yi bitirebilecek birşeydi.Daha da emin oldum. Ayrıca unutmayın;kendisinin gönderisini beğenen bir sürü profesyonel isim vardı.Onlar hakkında da bir açıklama YOK. Irene’nin masum olmadığı ortada.Siz de… Read more »

Kingkong - exo ot12

Umarım değişir ama gerçekçi olursak bir insan 7 sinde neyse 70de de odur.

DNAME

Bu bir de 70’i de yarılamış işin kötüsü

Sel

7sinde neyse 70inde o olmayabilir ama zaten 30unda böyleyse böyle de devam eder

Begonya

Savunanlar kendilerini mağdur yerine koymalı bence.

Esra

Siz hiç iş yerinizde ağlamak zorunda kaldınız mı? Kalmadıysanız kimseyi savunmayın. Hem karşı taraftan zorbalık gördüğünüze mi yanasınız hem iş yerindeki itibarınız bitti ona mı üzülesiniz bilemediğiniz bir durum. O an kendinizi ezdirmeyip savunsanız da bir yerde ağlamaktan başka bir şey yapamıyorsunuz ama ağladığınız içinde bundan sonra ağlayan kişi olarak çağrılıyorsunuz. Ne kötü bir durumdur anlatamam. 9 yıldır o anı unutmadım hatta çoğu zaman affet unut onları değmez dedim ama hala aklımdalar maalesef ki. Bana bunu yapanlarda kötü birileri değildi üstelik başkalarına sorsan iyi insanlardı. Yaşamadığınız şeyi savunmayın .

Yves

Olay şeye benziyor, Ellen-Katy olayına. Siyahi çalışanlar Ellen tarafından ırkçılığa maruz kaldıklarını tek tek açıklıyorlardı BLM hareketinin ilk ayında. Katy de çıkıp “ben gittiğimde bana hiç öyle davranmadı çok iyi birisi, çok nazikti” diye zırvalamıştı. Bu insanlar sanıyor ki, arkalarını döndüğünde de yüzüne nasılsa öyledir. Değil. Bunu o kadar skandal patlamasına rağmen anlamıyorlar. Babana bile güvenmeyeceksin lafı boşuna mı bu zamana kadar gelmiş.

Hera

Aynı şey Scooter Braun ve Taylor Swift arasında da yaşandı. Hatta Taylor’ın şöyle bir konuşması var. “İnsanlar ‘ama o her zaman bana karşı iyiydi.’ diyorlar. Tabi ki sana karşı iyi olacak eğer bu odadaysan onun ihtiyacı olan bir şeye sahipsin.” Belki tek günlük çalışanlar olduğu için böyle küçük gördü. Sürekli çalışanlara yapsa kıyafet çirkinliği, makyaj kötülüğü olarak karşılığını alırdı. Küçük fanlar ya da bazı insanlar bu sektörde kimseye güvenilmemesi gerektiğini öğrenemediler. Umarım daha çok kanıt çıkar.

Hera

Bir ara Kanye West ile kavgalıydı onda da haklı zaten. Katy Perry’le kötü oldukları bir dönem oldu olgunlaşınca barıştılar. Bunlar dışında bir şey hatırlamıyorum son yıllarda iyice kendi içine döndü zaten

Annie

Tartışması yok mu Taylor yeni dönem sanatçıları arasında en çok tartışması olan kişi Kanye den beri peşinde hep belalar

minlep

taylor swift başarısı asla çekilmeyen bu yüzden de sataşılan kimse.Taylor swift in evine giden bir Türk hayran var ne kadar kibar olduğunu anlatıyor hatta fotoğrafları bile var kızın youtube kanalı sadece selin.Başka bir Türk kız daha vardı konser sonrası Taylor ile tanışmış kız sahne arkasında ağlayınca sarılmış falan..Yani belli iyi biri olduğu youtube da var hepsi fotoğraflarını vs de koymuş çok tatlı .

Annie

Evet taylor iyi biri zaten kötü bir şey demedim ki belalar peşini bırakmıyor dedim ki haklıyım

yeahwhatever

Bu arada şu satıra dikkat Son olarak, bu olayın boyutu sebebiyle, mahremiyetimin ihlalini ve dramatik medya manipülasyonu için söylentilerin uydurulmasını bekliyordum zaten, bunu durdurmak için hiçbir şey yapamayacağımı biliyorum ama artık durursanız iyi olur. Ben de bununla ilgili bir şeyler hazırlıyorum.

Hikaye yazmaya meraklı bazı fanlar cümleyi dikkate alsa iyi olur, çünkü açık açık gözdağı vermiş. Editör düşersem benimle birlikte düşenler olur diyor kısaca.

Betül

Instagram’da bu haberin çevirilerini daha farklı şekillerde paylaşıldığını gördüm .Bu kadar olmaz ama…

Hae

Bir idol için imaj her şeydir. Fakat herkes yaptıklarının sorumluluğunu almalı, İrene zaten nefret alan biriydi ama bu olay boynunda taşıyacağı bir kolye gibi olacak artık. Red Velvet hayranıyım ve İrenei çok severim, tek dileğim umarım bundan sonra ki günleri, bu tarz davranışlarını telafi etmek ve bunu tekrar etmemeye çalışmakla geçer. Bunu fırsat bilip nefretini kini kusanlar da körü körüne İrene masum haklı diyenler de acınası ve oldukça ham insanlar…

itsmio

güzel ve kibar görünen idollerin zorbalık yaptığı,bir zorba olduğunu görünce üzülüyor ve aşırı sinirleniyorum. Oysa kalbi de yüzü kadar güzel olsaydı daha güzel bir hayat yaşardı. K pop hatta Kore’de çok fazla var, aşağılık kompleksi yaşıyorlar ve okulda zorbalık yapıyorlar. Kimisi psikolojik baskından ötürü intihar ediyor düşünebiliyor musunuz? Mağdurlar susturuluyor,büyük şirketler para ödüyor . Dilerim İrene,Jimin gibiler bir bir ortaya çıkar 🙁

Rikiki

Sadece bağırmış gidip insanlari intihara sürüklemedi o

sudem

sadece bagırmış mı cok normal bişeymiş gibi soyleme bagırmaya ne hakkı var

Bir Army

Hayal kırıklığı hem de kocaman umarım bu saatten sonra tekrarlanmaz.

Aswium

Irene üzgünüm ama gerçekten suçlusun sırf o tek kişi diye sırf sen güzelsin seviliyorsun binlerce hayranın var diye birini incitemezsin kalbini kiramazsin öyle yaptıysan bile özür dilemek zorundasın. Senden hiç beklemezdim benim için gerçekten bir hayal kırıklığısın. Her ne kadar seni çok sevsemde sırf sevdiğim için savunmiyacağım üzgünüm

Kokobop 🐧

Çeviriyi çok beğendim.. normalde bu tarz mektupların çevirileri çok tuhaf oluyor ama bu bir bütün halinde gayet anlamlı olmuş.

:D?

bir dahaki sefere sırf çok güzel diye kaba ve itici davranışları kabul görmezsiniz umarım. kore halkı hep aynı şeyi yapıyor. bu güzel yüzlere kanıp yaptıkları hataları görmezden geliyorlar sonra cidden bir skandal çıkınca ihanete uğramış hissediyorlar. bu bana daha da itici geliyor. bu haberlerde irene’den çok netolara gıcık oldum açıkçası. neyse olaya gelirsek ben stilistin çok naif ve merhametli biri olduğunu düşünüyorum. umarım kariyerinde bir daha böyle bir davranışa maruz kalmaz.

obscuritykill

Aslında irene’nin 30 yaşında olması önemli değil.Çünkü yaptığının ayıp olduğunu düşünmemiş bile.Sm çalışanları “onun adına” özür dilemiş.Sadece 6 senedir bu sektörde yani çok sunbae filan olduğunu düşünmüyorum.Baya çocuk kafası var kızda.Umarım bu durum ona ve diğer idollere de biraz olsun ders olmuştur.Adımlarını ona göre atarlar bundan sonra.

Last edited 2 yıl önce by obscuritykill
Nopd

Özür mektubunu adam istemiş diye Sm ile birlikte profesyonel olarak yazmışlar, lan alt tarafı özür mektubu karşı taraf istedi diye mi yazılır özürü bile ona ait değil.

señorita

Valla ben Yeri’den beklerdim böyle bir davranış bozukluğu ama Irene grup lideri olarak önce davranmak istedi sanırım :d

tanıyantanır

Yeri ile derdiniz ne cidden İreneden farkın ne ki suan insanları neye göre yargiliyorsunuz merak ediyorum

señorita

Yeri’nin de olayı çıkınca görürsün

obscuritykill

Bence yeri kimseyle kötü olmak istemez.Bana kötü bir enerji vermedi o kız.Sevecen duruyor irene’nin aksine.Cesaret de edemez bunları yapmaya.

Last edited 2 yıl önce by obscuritykill
señorita

Yeri dikkatsiz ve şımarık bir tip biraz da. Patavatsızlık yapmaya çok müsait yani.

Last edited 2 yıl önce by señorita
la cha ta

Umarım joohyun bu davranışını tekrarlamaz.

syssota

doyoung da bir programda stajyerlerin genelde irene’den korktuğunu söylemişti. https://www.korezin.com/2020/10/22/nct-doyoungun-red-velvet-irene-hakkindaki-aciklamasi-yeniden-gundeme-geldi/

JUstnoblerr

Stilisti suçluyor Instagram ve Twitter’ın çocuk hayran kitlesi. Fanları unnisini aklamak için çeviriyi de yanlış yapmış. Irene en başında özür dilemiş de stilist kabul etmemiş diye çevirmişler. Halbuki Irene dün özür diledi. Stilist bunu paylaşmasaydı Irene unnilerinin hiç umrunda dahi olmazdı.

SpartAce

Olayın tam olarak aslı astarı nedir bilemeyiz medya önümüze ne koyarsa kişiler ne söylerse ona tamam diyoruz ancak kendi hayatında anasından babasından öğretmeninden vs azar yiyince ağlayıp kedi gibi pısan kitle çıkıp sadece bağırmış sonra özür dilemiş vıdıvıdısı yapıp böyle şeyleri normal görünce kusasım geliyor

aley

irenein itici soğuk çirkef bir aurası var zaten demek sadece erkeklere karşı değilmiş bu nefreti kadın psikopatmış

Hgs

Psikopat demek de aşırı bir ifade ama …

comment

sm’in erkek idolleriyle yakın değil??? suhoya dik dik baktığı yüzünü buruşturduğu kaç tane video var bir tane de değil sadece, sjden leetuk(?) dans ederken koreografi gereği elini beline koyduğunda yaptığı surat ifadesinden dolayı adama tacizci denilip linç edildi, heechul şaka falan yaptığında bön bön baktığı için linç edildi. benim bilmediğim kim bilir daha neler vardır. yanii ”sm’in erkek idolleriyle” yakın olduklarını düşünmüyorum

KINGEXO

sadece yanlış anlamaya sebep olacağın için açıklıyorum suho ile irene aşırı yakın şirket konserlerine birlikte gidiyorlar ben reveluv olmadan önce bile aralarındaki bağı biliyordum. leetuk dans ederken yanlışlıkla kemerindeki zincir irene’in arka kısma vurdu irene erkeklerle temastan çekinen birisi ki bizzat törende bi tane rapçinin tacizine mâruz kalmıştı orada bi an irkilip geri çekildi. heechulu severim ama birisi senin yüzüne üstündeki gömleği fırlarsa eminim sende sinirlenirsin o konuda herkes irene’e hak vermişti. onun haricinde nct üyelerinin çoğuna yemek alan yan yana geldiklerinde sürekli anaç tavır sergileyen birisi. Işte demek istediğim bu ben irene’in yaptığı bu kaba hareketi asla savunmuyorum ama… Read more »

KINGEXO

oysa burada sadece doğruları söylemiştim 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

Roses_Are_Rosie

Herkes kuduruk Irene çok az olsa bile haklılık payı var ve hala şu soru cevapsız Irene neden bağırdı? Hadi cevap verin . Veremiyorsunuz değil mi? Birkaç yıl sonra pişmanlıktan kıvaranıcaklar

Truth

Yani bir insana bağırmanın ve onu aşağılamanın bir nedeni olsa bu o idolü haklı konuma mı getiriyor? Ne olursa olsun yanlış eylemlerde bulunmuş dolayısıyla da eleştiriliyor. Kimsenin pişmanlıktan kıvranacak bir durumu yok. Olayı dramatikleştirmeyin.

syssota

irene neden bağırdı? demek ile kadın akşam dışarda ne yapıyormuş? demek arasında fark yok. okul zorbaları da aynı şekilde o zaman onlar da zorbalığa uğradılarsa mutlaka bir şey yapmışlardır diyelim. şu victim shaming olayından vazgeçin artık burayı da iyice twittera çeviriyorsunuz

SMstan

neden eksi… sadece burda yanlış anlatılan olayları düzeltmiş

SMstan

iğrençsin . işte sen ve senin gibiler idolleri intihara sürüklüyor. yorumunu yapabilirsin ama hakaret edemesin…

Hae

Öpeyim bu yorumu

Bir no de u de no de

Editör bunları yazarken irene’den rahatsız olanların da ona uyup gerçekleri söyleyeceğini tahmin etmemişti irene’de özür dileyince bitecek zanneti ama herşey daha yeni başlıyor SM ……

...

Kimse kusura bakmasın ama olmuş bitmiş olayların sonunda özür yayınlamak bana hiç samimi gelmiyor. Irene’nin tek bir davranışı olsa bu kadar büyümezdi. Ama bir çok eski çalışanda aynı gönderiyi beğendi. Daha bir çok çalışanda böyle şeyler yaşadığını söyledi. Doyoung’un geçmiş ile ilgili açıklamaları bile Irene’nin ne kadar iki yüzlü bir insan olduğunu göstermek için yeterli. Üzgünüm ama artık o çok düşünceli, muhteşem kişilikli kişi olmadığını, kameralara oynadığını çok iyi biliyoruz. Bundan sonra da umarım çektirdiği eziyetlerin karşılığını bulur

la cha ta

ironi yapmış niye eksi var

Y-young

30 yaşına girecek bir insanın böyle ergence davranması,üstüne bir de 14-15 yaşındaki hayranların Irene haklıymış gibi savunması çok utanç verici. Hem Irene için hem de hayranları için

MisaMisa

irenenin imajı gerçekten umrunda değil gibi gözüküyor,görünen o ki 30 yaşından sonraki idollük kariyerini üzeltmek için çok çabalamayacak… kazandığını kazandı zaten ama sessizce sektörden çekilebilirdin irene artık bu olayla anılacaksın…

ama irene burdakiler kadar kafaya takmıyordur eminim

tanıyantanır

Burda İrene’nin savunulcak yanı yok ve SM bir süre sonra Jessica gibi onuda postalayabilir gibi duruyor ancak şu insanların kendi hayatlarında yapamadıkları seylerin doluluğunu ve sinirini çıkartmalarını anlayamıyorum anlayamıcağım o çok çok iyi yerlerde gördüğünüz insanlar var ya misal doktorlar hakimler savcılar mimarlar muhendisler zamanında oralara aşağalanarak geldiler bu da bir gerçek hepimiz okurken dahi aşağalanmaya devam ediyoruz ve hepimizde kalan izler var ancak bunu gidip farklı olaylardan çıkarmak aldatılan bir kadın tüm aldatma olaylarında aldatan kısım kötü oldukça haz duymaya başlaması gibi çünkü kendi yaşadiklari geliyor ve ona yapan insanlarin da kotu oldugunu rezil oldugunu dusunuyor Güzel olmak avantajdır… Read more »

Sser

YouTube da irene zorbalık yaptı mı? Diye be video gördüm.Allahım unnim yapmaz diye nasıl savunuyorlar şok oldum bir yorum yazdım benim yüzünden irene kötü hissedecekmişte neler neler resmen beni linçlediler şu an hala savunuyorlar kanser kitle yeminle bu kadar olmaz inandıramazsınız bunları deli oldum valla anne babasını bu kadar savunamaz bunlar bir insanın müziğine bakarsın bunlar direk güzel çirkin diyerek idol kayırıyorlar.

Jhye

Naver’da okudum eski bi sm stajyeri de Irene tarafından zorbalığa uğradığını ve Seulgi’nin kendisine yardım ettiğini söylemiş.

LooL

Stajyerken de zorbalık yapmış birine kız beni Seulgi kurtardı demiş igde gördüm eğer bu da doğruysa gerçekten yazıklar olsun.

Roses_Are_Rosie

Gercek değil kız jyp stajyeri

Bir Army

Kız eski Sm ve jyp stajyeriymiş anlatırken bazı detayları unutuyorsunuz .

gomtokki

lol nasıl da eksilemişler görmek istediklerini görüyorlar işte

Roses_Are_Rosie

Kendileri kör etmeleri peki neyse birkac yil geçsinde hepsi biraz pişmanlık tatsın

Mira

Bir kaç yıl sonra büyüyüp olgunlaştığında asıl pişmanlığı sen yasıyacaksın

Efendim

İnsanların iyi ve kötü günü olabilir,hassas ya da sinirli bir tip olabilir ,o an başka şeye sinirlenip, sinirini sizden çıkarabilir,yorgun ve bıkkın olabilir, ne bilim elektrik çarpar :s sinirli olabilir vs o yüzden size bağırır ya da başka bi şey yapar… Ama o kişi sizin ayakkabınızı bağlarken saçını çekmek ve “onu yönetiyorum” demek….. İşte bu kabul edilemez… bu zorbalıktan başka bir şey değil…. Diğer insanları kendinden küçük görmek ve aşağılamaktır ve yanlış bi davranıştır,bazılarının kendilerini diğerlerinden üstün görmesine katlanamıyorum…

Efendim

Fanlar sevdikleri idollere çok fazla bağlanıyorlar ,aşırı bi tutku duyuyorlar o yüzden kötü yönlerini kabullenemiyorlar . Bilinç altlarında aşırı bağlılık duyuyorlar ve kendileri yerine koyuyorlar. Yanlış yönlerini kabullenirlerse o yanlışı kendileri yapmış gibi hissediyorlar. Kendileriyle özdeşleştiriyorlar. Keşke böyle olmasa.

Who

Ne desem bilemiyorum… hayal kırıklığına uğradım

SMstan

cidden iğrençsiniz bu olay çıkmadan önce şu yorumdakiler irene gönderilerine yalakalık yapanlardı . evet irene kötü bişey yaptı ki reveluv olduğum halde ireneyi savunmuyorum . ama özürde diledi lütfen kızın üzerine daha fazla gitmeyin.

SMstan

ireneyi asla savunmam. ama irenenin yerine birde kendi idollerinizi koyun. o yanlış bişey yaptı ve özür diledi .

SMstan

tmm ireneyi savunmayın yorumunuzu yapın yanlış yaptığını dile getirin ama hakaret edemezsiniz… lütfen şu yorumlarınızı saygı çerçevesinde yapın. abartmıyorum bir salağın teki kendince ironi yapmaya çalışırken regl olayına bile geliyor.sonra yorumlarda irenye piskopat sosyopat gibi söylemler dile getiriliyor luvieslre bile hakaret eden var. he bide yorumunu adam gibi yapana da saygım var. yanlış anlaşılmasın…

Last edited 2 yıl önce by SMstan
xxx

İlk gönderisinde bile isim vermemişti hala da direk isim vermemiş bence çok düşünceli bir stilistmiş aynı zamanda ses kaydı alacak kadar akıllı gerçi 15 yıllık tecrübesi olduğuna göre bunu yapması doğal umarım SM’in gazabına uğramaz çünkü SM kendinden ayrılmak isteyen idolleri bile sektörden men edecek bir güce sahip sözü çoğu yerde geçiyor Gerçekten stilistin olayı anlatması bile büyük cesaret.

BRIAN

Şuan düşündüğüm resmen grupun itibarı kalmadığı ve grup üyelerinin nasıl olacağı hakkında , diger kızlara da zarar verecek bu durum, büyük ihtimalle 1 ay fln sonra Irene güzelliğiyle , yok tarzıyla , yk dansiyla yeniden konuşulmaya başlarlar neto kafalar umarım bu olmaz yaptığı yanına kar kalmaz Özür dinlemesi bir şeyi değiştirmeyör benim için ….

deniz

korezine bakarsanız çocuklar hala o suçsuz o melek diyorlar kdjkdjkvsfkdf,
ve çalışana kızyorlar çalışan suçluymuş birde kıyafet ses olaylarına getiriyorlar

la cha ta

Guys sulli post olayını duyan var mı?Aşırı saçma buldum şahsen sm hakkında saçma söylentiler var

SGJK

Ne olmuş , bilmiyorum ben de..

JUstnoblerr

Instagram’de Sulli’nin hesabından post paylaşılmış bildiğim kadarıyla.

betül

Herkes bir fotoğraf paylaşılıp 1 dakikadan kısa süre sonra silindi diyor ama böyle bir şey olsa ssler yayılırdı bence .

JUstnoblerr

Irene olayını unutturmak için ortaya atılmış bir şey bence.

Alicehan

Öyle bir şey yok, Sulli öldü, paylaşım olsa bile başkası yapmıştır. Bir grup gizem meraklısının Sulli ölmedi diye ortalığa iddia atmasından ibaret olay. Polisler asılmış vücudunu buldular yalan mı söyleyecekler? Tıpkı Michael Jackson yaşıyor ya da Avril Lavigne’nin yerine başkası geçti gibi uyduruk safsatalar…

JUstnoblerr

Kesinlikle katılıyorum. Bunları diyenlerin ve inananların yaşı küçük o yüzden pek ciddiye almamak gerek.

Betül

Sulli’nin insta yorumları full Türk .Sulli’yi böyle bir şeye alet etmeleri ne acı…

la cha ta

evet haklısın

MisaMisa

nygma sullinin bu hesaptan hayranlarıyla iletişim kurmaya çalıştığınından şüpheleniyor:kim_bora95

la cha ta

.

Last edited 2 yıl önce by la cha ta
MisaMisa

gördük ki 30 yaşına da gelsen çocuk kalabiliyorsun

SMstan

neden eksi…

boşver sen anam bu salaklara laf anlatamassın. senle aynı fikirdeyim irene kötü bir şey yaptı ama özür de diledi.

Yeni Yazılar