Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Bp, Bts, Exo Ve Twice Için Birer Eleştiri Yap

Tepki
1,364
Exol bile exoyu suçluyor vay be
EXO'nun başına gelen bir çok şey SM kaynaklı ama iletişimsiz olmaları ve bir etkinlik olmadıkça bir arada görünmemeleri (buluştuklarını biliyorum ama bunu bazen fanlara göstermeliler bence) onlarla alakalı bir durum. Şirket içerik vermiyorsa, bir araya gelip yayın açarak kendileri içerik vermeliler. Fandomu ayakta tutmak çok önemli. Eğer fandomu ayakta tutacak bir şey verselerdi listelerde, satışlarda daha iyi bir konumda olurlardı. Ama maalesef bunu yapamadılar ve fanların heyecanı söndü. Bir çoğu fandomdan ayrıldı. Yeniler pek gelmiyor. Kalanlar da hayalet fan konumunda.

Tepki
1,364
Lol benim için diyorsun muhtemelen. SM allahın cezası bir şirket olabilir ama muhtemelen üyelerin kariyerlerini baltalama sürecinde arkaplanda yaşanan ve bilmediğimiz çok fazla şey var. Bu iş tek taraflı olmuş olamaz. Sebepsizce de olmuş olamaz. Boşuna sözleşme dayattırılmış olamaz bunlar bebek değil koskoca, hukuki yardım alabilecek adamlar. Exo’nun SM’le arasının bozuk olmasında üyelerin çok parmağının olduğunu düşünüyorum ben bunlar boşuna olmadı
Sence üyeler ne yaptı da şirket tavır aldı tüm gruba. Ben iletişim eksikliğinden dem vuruyorum ama bu durum fanlar ile grup arasında. Üyeler ne yapmış olabilir şirketin bu berbat muamelesine maruz kalmak için. Şirketin yaptığı yanlışları da gruba yükleyip şirketi aklamaya gerek yok bence.

52Hertz

2025'e kadar depresyonda
Trainee
Tepki
993
bp icin tembel demek cok dogru degil bence. sonucta 4 ila 6 yil arasi stajyerlik yapip 7 yildir da idol olarak calisiyorlar ki bu hic kolay degil. ozellikle de beredeyse 1 yildir konser vermeleri akla mantiga uyan uyan bi sey degil ben asla tembel olduklarini dusunmuyorum. bence bir seyleri cok umursamiyorlar, uzerinde durmuyorlar daha cok eglenmelerine solo islerinr bakiyorlar
Umursamamakta zaten bir nevi aynı şey üzerine düşmüyorlar tabi ki eğlensinler de sonuçta bu onların işi ve popülerler insanlar bekliyor ki Kpop un en iyi kız grubu ortalığı yıkıp geçsin

romo

Trainee
Tepki
217
Sence üyeler ne yaptı da şirket tavır aldı tüm gruba. Ben iletişim eksikliğinden dem vuruyorum ama bu durum fanlar ile grup arasında. Üyeler ne yapmış olabilir şirketin bu berbat muamelesine maruz kalmak için. Şirketin yaptığı yanlışları da gruba yükleyip şirketi aklamaya gerek yok bence.
Şirketi nerede aklamışım acaba? En nihayetinde onlar oranın çalışanları ve şirketin çok büyük üstünlüğü var üstlerinde. SM neden diğer gruplarına EXO’ya yaptığı hainlikleri yapmıyor? Çünkü muhtemelen üyelerin bireysel olarak yönetimle araları kötü ve bunun sorumluluğu tek taraflı şekilde SM’e yüklenemez. Siz de üstte yazmışsınız EXO yaşadığı zor günlere rağmen ayakta kaldı, kalabildi çünkü inanılmaz başarılı bir gruptu. Bu derece başarılı bir grubu sistematik olarak çökerttiler. Size tek taraflı olarak SM’in sebepsizce baltalama çabası olarak görünüyorsa bilemeyeceğim, asla öyle görünmüyor benim için. Kariyerlerinin yönetimi SM’in elinde olduğu kadar kendi ellerindeydi ve yeterince işbirliği yapmayıp yönetimle aralarını iyi tutmazlarsa olacağı buydu bence. NCT üyeleri bile böyle muamele görmüyorlar o rezil sistemlerine rağmen

ask

Fanbase Starter
Tepki
4,562
eveeeet forumun birkac gundur inanilmaz sıkici oldugunu fark ettim ve hemen eglenecegimizi dusundugum bir baslikla dondum.

bu baslikta bp, bts, exo ve twicei ayri ayri elestirmenizi istiyorum. ben balsiyorum

bp: evet daha onceki fransanin bpi elestirdigi postta bpi savunmustum ama konserlerde hic koordine olamamalari cok dikkat cekiyor, hepsi ayri telden caliyor gibi. merak ettigim ayni odaya girip kac defa prova yaptiklari. baya bi uyum eksiklikleri var ve bunun farkinda olmama imkanlari yok ama bunun uzerine hic ugrasmiyorlar gibi. birkac gun sonra korede turlarinin son konserlerini verecekler ama rose ve jennie amerikada lisa taylandda jisoo nerede kim bilir. dunya turu baslamadan da boyle yapmislardi rose ve jennie amerikadaydi. kimseden eksiksiz olmasini beklemiyorum ama eksiklerin konusunda hic calismamak ayri bi durum.

bts: sololarin bu kadar arka arkaya cikmasi sasirtici oldu benim icin. bir uye solo yayimliyor sonra bir ay gecmeden digeri yayimliyor gibi hissediyorum. hatta su anda tae ve jungkook ayni anda sololarini cikariyor gibi hissediyorum. acikcasi bu durum biraz bunaltici gibi. bir uyenin solosunu hazmedemeden digeri geliyor ve bu olay ortadaki tum heyecani olduruyor. twice mesela naeyeon sub unit ve jihyo arasinda yeterince zaman vardi ve hepsinde ben inanilmaz heyecanliydim ama taehyungun solosundan bile cok sonra haberdar oldum. araya biraz daha zaman koyup daha iyi promo yapmalarini beklerdim. promoda da baya kotuler bu arada suganin solosu ne zaman cikti ne ara oldu onu bile hatirlamiyorum. en populer grubun uyelerinin daya cok hype almasini bekliyor insan.

exo: 2020 2021 gibi exoyla baya bi ilgiliydim. butun title tracklerini dinliyor, surekli performanslarini izliyordum ama sonra o kadar exo hakkinda hicbir sey olmadi ki exo ile ilgili butun ilgim oldu. zaten son cbleri de fanlar disinda pek bir kisinin ilgisini cekmedi. bir zamanlar hergun kai fancami izleyen ben son cblerini dinlemedim bile. medyadan cok uzak kaldilar ve biraz unutuldular gibi. tabii hala en buyuk gruplardan biri olarak biliniyorlar ama daha cok 2. jen kpop gruplari gibi. herkes taniyor ama kimse haklarinda heyecanlanmiyor.

twice: 2 atda bir cb yapmalarini degilde son sarkilarinin kalitesini elestirmek istiyorum. acikcasi i can't stop me den sonra cikardiklari her sarki hayal kirikkigiydi benim icin. eski tatli imajlarindan cikmas istediler anladim ama cok da becemeyip ortada kalmis bir seylerdi yaptiklari konseptler. sarkilari da kalitesini bi hayli dusurdu benim icin. bsidelari bunun icine katmiyorum. kariyerlerinin en iyi bsidelarini bu donemlerde cikardilar ama tam tersi title trackleri kariyerlerinin en kotusuydu. bu noktada yanlis title track sectiklerini dusunup hayatima devam edicem xbnxnxn

eveeet kpopin buyuk sunu elestirdigim bu postla beraber bircok kisiyi sinirlendirecegim sanirim ama unutmayin siz grubunuz/idolunuz degilsiniz her seyi bu kadar yurekten almayin.

eveeet sadece ben olmaz yorumlarda her biri icin olan elestirilerinizi bekliyorum optuuuum
Melanie hayatimmmm imzanda

Tepki
1,364
Giden gitsin umrumda değil en zor anında bırakabiliyorsa bişey demiyorum artık.
Fan olarak biz bir şey kaybetmiyoruz o yüzden böyle demek çok kolay. Gidenlerin çoğu gruba para getiren fanlardı. Liste başarıları, ödüller onlar sayesinde geldi. Bizim için bunlar önemli olmayabilir ama üyelerin bu duruma üzüldüğüne eminim.

Tepki
1,364
Şirketi nerede aklamışım acaba? En nihayetinde onlar oranın çalışanları ve şirketin çok büyük üstünlüğü var üstlerinde. SM neden diğer gruplarına EXO’ya yaptığı hainlikleri yapmıyor? Çünkü muhtemelen üyelerin bireysel olarak yönetimle araları kötü ve bunun sorumluluğu tek taraflı şekilde SM’e yüklenemez. Siz de üstte yazmışsınız EXO yaşadığı zor günlere rağmen ayakta kaldı, kalabildi çünkü inanılmaz başarılı bir gruptu. Bu derece başarılı bir grubu sistematik olarak çökerttiler. Size tek taraflı olarak SM’in sebepsizce baltalama çabası olarak görünüyorsa bilemeyeceğim, asla öyle görünmüyor benim için. Kariyerlerinin yönetimi SM’in elinde olduğu kadar kendi ellerindeydi ve yeterince işbirliği yapmayıp yönetimle aralarını iyi tutmazlarsa olacağı buydu bence. NCT üyeleri bile böyle muamele görmüyorlar o rezil sistemlerine rağmen
Ben de senin düşüncelerini merak ediyorum bu konuda? Mesela bu berbat muameleyi hak etmek için ne yaptıklarını düşünüyorsun? Üyelerde de hata olduğunu düşünüyorsan illaki hata olduğunu düşündüğün davranışları yada olaylar olmuştur. Tüm SM idolleri çok iyiydi de EXO üyeleri mi kötü çocuklardı? SM'in grubu baltalama sebebi ne sence? Olanlar iki taraflıysa bile suç büyük oranda SM'de. Sektörde güçlü olan onlar. CBX iki dava açtı, o süreçte atılmadık iftira kalmadı üstlerine. Baekhyun gibi sevilen bir idol bile milletin gözünden düştü.

peterpan

Fanbase Starter
Tepki
1,362
bts:

1) şirket solo olarak çocuklar parlamasın diye elinden geleni yaptı diye hissediyorum. mükemmel bir potansiyeli inanılmaz kötü yönetti yada yönetmek istemedi. yurtdışı promosu en çok yapılan jk'di. o da sanırım yeni generation fanları gruba daha da çekmek, bts ismine önyargısı olanlar için de bakın biz aslında o kadar da kpop değiliz demek için kullanıldı sanki.
2) jk ve v'nin solo dönemi takvimleri yer değiştirse daha iyi olurdu gibi geliyor. v'nin promo dönemi inanılmaz dağınıktı. bir tane hareketli parça/collab sonrası bütün albümü aynı anda dinleseydik daha iyi olurdu. ayrıca o kadar full kapak, foto çekimine de gerek yoktu bu dönemde bence ilgiyi dağıttı çünkü. çocuk zaten allah vergisi model gibi bilmediğimiz bilgi değildi.
3) butter ve dynamite'ın amerikan işi olduğu yüz km öteden belli işler, evet hareketli eğlenceli amacı belli şarkılar ama bence korece yaptıkları tarzdaki kaliteye sahip parçalar değil. o yüzden o şarkılara bile o kadar hype'a rağmen grammy vermedilerse bundan sonra vermezler. bence grammy'i bts'e değil direkt solo jk'e verecekler max. o yüzden bundan sonra ingilizce şarkılar yerine sağlam korece şarkılar yapsalar daha iyi.​

romo

Trainee
Tepki
217
Ben de senin düşüncelerini merak ediyorum bu konuda? Mesela bu berbat muameleyi hak etmek için ne yaptıklarını düşünüyorsun? Üyelerde de hata olduğunu düşünüyorsan illaki hata olduğunu düşündüğün davranışları yada olaylar olmuştur. Tüm SM idolleri çok iyiydi de EXO üyeleri mi kötü çocuklardı? SM'in grubu baltalama sebebi ne sence? Olanlar iki taraflıysa bile suç büyük oranda SM'de. Sektörde güçlü olan onlar. CBX iki dava açtı, o süreçte atılmadık iftira kalmadı üstlerine. Baekhyun gibi sevilen bir idol bile milletin gözünden düştü.
Şöyle söyleyeyim. Elbette EXO’yu kötü çocuklar diyerek indirgeyemeyiz ancak arkaplanda bize anlatamayacakları & kanıtlayamayacakları birçok şey yaşandı muhtemelen. Bu yüzden kesin olarak şunu yapmışlardır şunu demişlerdir diyemiyorum. Ancak aralarının EXO üyeleri özelinde kötü olduğu kesin bence. İtaatsizlik, beğenmemezlik, kendi yolunu çizmek istemek (albümlerde, konseptlerde) düzenli olarak bu tip şeylerde sıkıntı yaşadılar gibi görünüyor. Üye ayrılıklarından itibaren bence özellikle araları açılmaya başladı. EXO-M ve EXO-K sisteminin bozulması, belirsizlik, memnuniyetsizlikler, solo kariyerlerinde yeterli desteği görmediklerini düşünmeleri, her şey olabilir. Menajerlik gibi önemli bir mevkiide devamlı sıkıntı çıkması olabilir. Bu konularda biraz daha kendilerini ifade etseler belki de öğrenecektik işin asıl yüzünü. Ancak eminim ki araları gittikçe kötüleşti yönetimle ve bu SM tarafından tek taraflı değildi. ChenBaekXi bile gelir konusunda şeffaf olmamaları gibi aşırı spesifik bir konuda dava açtılar yıllardır grup yüzlerce haksızlığa uğramamış gibi.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Exo hala iyi satıyor sm olduğu halde, exoya bitmiş tükenmiş gibi davranmayın lütfen, harbi oturup ağlicam ya, exo var diye 2012 den beri onların yanındayım zaten herşey üst üste geliyor bari sen yapma ne olur,, şuan yazdıklarım sinirle yazmıyorum emin ol, üzgün ve mutsuzum, bari exo bir arada diye mutlu olayım diyorum
Bebiş ben EXO’nun ön siparişlerinin zar zor 1 milyonu geçişini görünce çok üzüldüm şahsen. Döneminin rakip gruplarından Seventeen 5 milyon küsür güncel albümleriyle ön sipariş almışken. Çok dramatik bir düşüş bu maalesef. Ben 2012-2016 dönemindeki EXO’yu düşünüyorum artık günümüzdeki EXO’yu düşüneceğime. Konfor alanım oralar çünkü. Bitmiş bir dizi gibi geliyor bana EXO’nun hikayesi.

Son düzenleme:

İyi Düşün

Trainee
Tepki
246
Bp: Daha fazla aktif olmalılar. Daha profesyonel bir tavır sergilemeliler.
Bts: Taehyung ve Jimin ses olarak daha çok gelişmeliler. Bence işleri açısından Bts de başka bir eksik yok.
Exo: Sm den kurtulmalılar bence sadece şirket onları aşağı çekiyor.
Twice: Aklıma bir şey gelmedi.

Tepki
1,364
Şöyle söyleyeyim. Elbette EXO’yu kötü çocuklar diyerek indirgeyemeyiz ancak arkaplanda bize anlatamayacakları & kanıtlayamayacakları birçok şey yaşandı muhtemelen. Bu yüzden kesin olarak şunu yapmışlardır şunu demişlerdir diyemiyorum. Ancak aralarının EXO üyeleri özelinde kötü olduğu kesin bence. İtaatsizlik, beğenmemezlik, kendi yolunu çizmek istemek (albümlerde, konseptlerde) düzenli olarak bu tip şeylerde sıkıntı yaşadılar gibi görünüyor. Üye ayrılıklarından itibaren bence özellikle araları açılmaya başladı. EXO-M ve EXO-K sisteminin bozulması, belirsizlik, memnuniyetsizlikler, solo kariyerlerinde yeterli desteği görmediklerini düşünmeleri, her şey olabilir. Menajerlik gibi önemli bir mevkiide devamlı sıkıntı çıkması olabilir. Bu konularda biraz daha kendilerini ifade etseler belki de öğrenecektik işin asıl yüzünü. Ancak eminim ki araları gittikçe kötüleşti yönetimle ve bu SM tarafından tek taraflı değildi. ChenBaekXi bile gelir konusunda şeffaf olmamaları gibi aşırı spesifik bir konuda dava açtılar yıllardır grup yüzlerce haksızlığa uğramamış gibi.
Gruptan ayrılan üyelerin suçu hala grupla yoluna devam eden üyeleri ilgilendirmez. Onların acısını şu anki üyelerden çıkarmaları hata zaten. Kpop'ta içeriklerini, şarkılarını kendi üreten grupların yükselişte olduğu şu dönemde konsepte uymuyor diye üyelerin yaptığı şeyleri reddeden şirkete albüm veya konseptle ilgili iki kelam etmelerini problem sayan şirket oldukça sıkıntılı yine bu konuda. Üyeler çoğu zaman yaşadıklarını anlatmıyor, bu durum beni de üzüyor ama onların tarzı da bu. Aralarının bozuk olduğu aşikar zaten ama büyük sıkıntı şirkette. CBX dava sürecinde sözleşmeleri bitmesin diye belli sayıda grup albümü şartı koyulduğu ortaya çıktı ve uzun aralıklarla albüm vermeyen yine şirket. Diğer haksızlıkları ispatlamak gelir ile yapılan haksızlıkları ispatlamak kadar kolay değil. Gelir haksızlığı dosyalara bakınca anında ortaya çıkar ama diğer söylenen şeyler ispat edilemez kolay kolay. Bu yüzden davanın gelir üzerinden yürümesi en kolay ve en mantıklı yol.

Exo hala iyi satıyor sm olduğu halde, exoya bitmiş tükenmiş gibi davranmayın lütfen, harbi oturup ağlicam ya, exo var diye 2012 den beri onların yanındayım zaten herşey üst üste geliyor bari sen yapma ne olur,, şuan yazdıklarım sinirle yazmıyorum emin ol, üzgün ve mutsuzum, bari exo bir arada diye mutlu olayım diyorum
EXO bitmiş tükenmiş değil tabiki ama eski popüler günlerinden de çok uzak. Üzülmemek için aksini düşünebilirsin ama gerçekçi bir insan olarak ben aynı şekilde düşünemiyorum. Albüm satışları iyi ama dinlenmeleri ortada. Melon fena değil ama YouTube ve Spotify çok düşük. Bu sonuçlarda reklam almamaları ve promo eksikliğinin payı büyük ama bunlar elde edilen sonuçları değiştirmiyor maalesef. EXO'nun kariyeri düzgün yönetilse şu an bambaşka bir konumda olabilecekken şu anki konum beni üzüyor açıkçası. Tüm bunlara rağmen bence en yetenekli ve potansiyeli çok yüksek bir grup. Keşke bir şeyler değişse de eski aktif günlerine dönseler.

Son düzenleme:

romo

Trainee
Tepki
217
Gruptan ayrılan üyelerin suçu hala grupla yoluna devam eden üyeleri ilgilendirmez. Onların acısını şu anki üyelerden çıkarmaları hata zaten. Kpop'ta içeriklerini, şarkılarını kendi üreten grupların yükselişte olduğu şu dönemde konsepte uymuyor diye üyelerin yaptığı şeyleri reddeden şirkete albüm veya konseptle ilgili iki kelam etmelerini problem sayan şirket oldukça sıkıntılı yine bu konuda. Üyeler çoğu zaman yaşadıklarını anlatmıyor, bu durum beni de üzüyor ama onların tarzı da bu. Aralarının bozuk olduğu aşikar zaten ama büyük sıkıntı şirkette. CBX dava sürecinde sözleşmeleri bitmesin diye belli sayıda grup albümü şartı koyulduğu ortaya çıktı ve uzun aralıklarla albüm vermeyen yine şirket. Diğer haksızlıkları ispatlamak gelir ile yapılan haksızlıkları ispatlamak kadar kolay değil. Gelir haksızlığı dosyalara bakınca anında ortaya çıkar ama diğer söylenen şeyler ispat edilemez kolay kolay. Bu yüzden davanın gelir üzerinden yürümesi en kolay ve en mantıklı yol.
Gruptan ayrılanların suçu gruptakilere yükleniyor demedim ki. Gruptan ayrılma sürecinde çok gerginlik yaşandı bence bunu kastettim. Ayrılan üyeler sözleşme feshi istedi direkt ve kalan üyeler de bu dönemde sözleşmelerinde değişiklikler istemiş olabilir örneğin. O ayrılan üyeler yüzünden grubun promosyon yapma şekli tamamen değişti, üyeler ve şirket yeni bir sistem oturtmak zorunda kaldı. Bu konuda anlaşmazlıklar olmuş olabilir. CBX davasının aşırı spesifik bir konuda olması örneğini vermemin sebebi de ortada kağıtlarla ve fotoğraflarla kanıtlanabilecek cinste yasa dışı bir durum olmasından ziyade kanıtlayamayacakları şekilde mobbing ve sindirmeye maruz bırakılmaları muhtemelen tepki koydukları ve memnun olmadıkları şeyleri ifade ettikleri ve ifade edil şekilleri için. Dediğim gibi bu süreci asla bilemeyeceğiz, çıkıp birinin bir kitap ya da jurnal yazarak anlatacağı ve seneler sonra ne olduğu iyice anlaşılacak bir şeye benziyor bu durum. Çünkü hala devam ediyor. Ben o sektörde bile değilim sadece bir şirket ve çalışanı arasında ne gibi sorunlar nasıl gelişebilir onu düşünüyorum sadece ve bu yüzden tek taraflı olamayacağı çıkarımını yapıyorum

EXO bitmiş tükenmiş değil tabiki ama eski popüler günlerinden de çok uzak. Üzülmemek için aksini düşünebilirsin ama gerçekçi bir insan olarak ben aynı şekilde düşünemiyorum. Albüm satışları iyi ama dinlenmeleri ortada. Melon fena değil ama YouTube ve Spotify çok düşük. Bu sonuçlarda reklam almamaları ve promo eksikliğinin payı büyük ama bunlar elde edilen sonuçları değiştirmiyor maalesef. EXO'nun kariyeri düzgün yönetilse şu an bambaşka bir konumda olabilecekken şu anki konum beni üzüyor açıkçası. Tüm bunlara rağmen bence en yetenekli ve potansiyeli çok yüksek bir grup. Keşke bir şeyler değişse de eski aktif günlerine dönseler.
Keşke. Armyler gülebilir bu dediğime ama ben BTS hazır ara vermişken prime günlerine bir nebze geri dönebileceklerini umuyordum bu cb ile. Sadece k-pop grubu olarak anılmaları haksızlık olarak geliyor. Dediğin gibi çok yetenekli ve yüksek potansiyeli olan insanlar bunlar. Kulvarındaki diğer grupları her yönden aştıklarını düşünüyorum. Muhteşem bir diskografileri var üstelik

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 187

BP:Bu grup cidden bir kpop grubundan çok global gruplardan birisi gibi.Kariyerleri de amerikalılar gibi yönetildi birazcık 2-3 yıl aralar verdiler,diğer kpop grupları içerik üzerinden promosyon yaparken BP konserlere ve modellik gibi bireysel promolara ağırlık verdi.MVleri felan da çok pahalı ve güzeldi cidden bana 2010 abd pop dönemini hatırlatıyor BP'in müzik kariyerini biraz.Gelecekleri de biraz belli gibi lisa solo devam eder,jennie modadan devam eder ve aile kuran ilk o olur,rose hem şarkıcılık hem modellik aynı anda götürür,jisoo doğru işler seçse festivallere bile gidecek bir oyuncu olabilir.Hem YG'nin yönetimi hem de üyelerin gereksiz yere yediği sosyal medya linçleri grubu idollükten soğuttu o aşikar.Ben artık grupta grup kimyası olduğunu da sanmıyorum hala arkadaşlar ama artık müzik grubu değiller gibi.
BTS:Solo dönemleri gerçekten iyi yönetilmedi bunu hybe'ın bilerek yaptığını düşünüyorum çünkü bts'in etkisini şirket üzerinden azaltmak istediklerini defalarca kez söylediler.Jimin bir mv daha çekmek istemiş şirket izin vermemiş mesela çok tuhaf cidden.Solo hariç ben btsin amerika odaklı gitmesinden artık bıktım özellikle dynamite sonrası çıkan ptd ve diğer İngilizce düetler çok gereksizdi.Eski dinleyiciler olarak biz bts'in ne kadar müzikal açıdan derin bir grup olduğunu biliyoruz ama medya onları sadece fadomu güçlü bir pop grubu olarak görüyor.Şirketin 2020 sonrası grup politikaları da bunu değiştirmeye çalışmıyor.
EXO:Şirket kariyerlerinin önündeki en büyük engel ve üyeler hala nasıl şirketten ayrılmadı ben anlamıyorum.Kariyerlerinin belki de en kritik dönemlerindeler ama saçma sapan hatalar yapıyorlar.DO'nun kapalı alanda sigara içme mevsuzu mesela canımı çok sıktı ya.Ne gerek vardı cidden? Ben yine de kai ve sehun askerden döndüğünde exo küllerinden doğacak gibi hissediyorum.Kai'nin giydiği crop top sektörde trend olurken exonun tekrardan parlama şansı hep var olur.
Twice:aha az dönüş yaptıkları için insan sürekli güzel şarkılar bekliyor ama grup üstünden şu retro-pop tarzını bir atamadı gitti.Üyeleri çok sevilen bir grup ama onca yıl sonra müzikal olarak gelişmelerini beklemek de hepimizin hakkı.

BP: Şarkılarını insanlar çok seviyor ama diskografileri hiç çeşitli değil bence. Tamamen viral olmak için bestelenmiş, müzikal hiçbir değeri olmayan parçalarla dolu diskografileri. Son zamanlarda sahnede bu kadar eleştirilseler de bence tüm zamanların en iyi performansçılarındandı K-Pop piyasasında. Şu anki halleri üzücü.

BTS: Blood, Sweat & Tears sonrası hiçbir şarkılarının o günlere dek izledikleri imajla asla alakası olmaması ve müzikal kimliklerini geri dönülemeyecek şekilde yaralamaları. Zayıf vokaller. Ve bir daha asla Run ve Save Me gibi efsane parçalar yayımlayamayacaklar, kabul edelim

EXO: En sevdiğim grup oldukları halde çok fazla eleştirim var. En başta grubu terk eden hain Çinliler. İlk vurgunu onlar yaptı. Zayıf rapline, prodüktör olarak çok üretken bir grup olmamalarının (Chanyeol ve Lay dışında) SM’e bağımlılıklarını arttırıyor olması. Skandal sayılabilecek durumlarda tepkilerini ve duruşlarını yeterince göstermeyerek fandomın parçalanmasına sebep olmaları. Ne koşulla imzalamış olurlarsa olsunlar SM ile sözleşme yenilemeleri

Twice: Pek fazla beklentim olmadığından pek eleştirim yok bu gruba karşı.
SM yıllardır tüm gruplarına üyelerinin şarkı yazmasını reddediyordu.Çok az kişinin şarkısı seçiliyordu.Bilen bilir sm idolleri de şarkı yazıyor tabi ki ama şirket onay vermiyor.Kötü yazdıkları için mi hayır bence burada başka meseleler devreye giriyor.Jonghyun onlarca hit şarkı yaptı,kendi albümlerinin çoğunun bestesinde ve söz yazarlığında kendisi var,EXO-SC'nın albümleri gayet iyi şarkılarla doluydu.Zaten sechan'ın şirketle arası bu meseleden dolayı bozuldu.Kendi şarkılarımızı kendi stüdyomuzda yapıcaz dediler sm hayır dedi en sonunda albümlerine destek vermedi ve kliplerine sm logosu bile koymadılar.Durum böyleyken üyeler nasıl prodüktörlükte aktif olsun ki yine de neredeyse her exo albümüne chen veya chanyeol bir şarkı yazar ama bunlar bside olduğu için pek konuşulmaz.

Moderatörün son düzenlenenleri:

liloş

Trainee
Tepki
168

Bebiş ben EXO’nun ön siparişlerinin zar zor 1 milyonu geçişini görünce çok üzüldüm şahsen. Döneminin rakip gruplarından Seventeen 5 milyon küsür güncel albümleriyle ön sipariş almışken. Çok dramatik bir düşüş bu maalesef. Ben 2012-2016 dönemindeki EXO’yu düşünüyorum artık günümüzdeki EXO’yu düşüneceğime. Konfor alanım oralar çünkü. Bitmiş bir dizi gibi geliyor bana EXO’nun hikayesi.
Son cümlen ok gibi saplandı :') vay gidi vay exo

romo

Trainee
Tepki
217
BP:Bu grup cidden bir kpop grubundan çok global gruplardan birisi gibi.Kariyerleri de amerikalılar gibi yönetildi birazcık 2-3 yıl aralar verdiler,diğer kpop grupları içerik üzerinden promosyon yaparken BP konserlere ve modellik gibi bireysel promolara ağırlık verdi.MVleri felan da çok pahalı ve güzeldi cidden bana 2010 abd pop dönemini hatırlatıyor BP'in müzik kariyerini biraz.Gelecekleri de biraz belli gibi lisa solo devam eder,jennie modadan devam eder ve aile kuran ilk o olur,rose hem şarkıcılık hem modellik aynı anda götürür,jisoo doğru işler seçse festivallere bile gidecek bir oyuncu olabilir.Hem YG'nin yönetimi hem de üyelerin gereksiz yere yediği sosyal medya linçleri grubu idollükten soğuttu o aşikar.Ben artık grupta grup kimyası olduğunu da sanmıyorum hala arkadaşlar ama artık müzik grubu değiller gibi.
BTS:Solo dönemleri gerçekten iyi yönetilmedi bunu hybe'ın bilerek yaptığını düşünüyorum çünkü bts'in etkisini şirket üzerinden azaltmak istediklerini defalarca kez söylediler.Jimin bir mv daha çekmek istemiş şirket izin vermemiş mesela çok tuhaf cidden.Solo hariç ben btsin amerika odaklı gitmesinden artık bıktım özellikle dynamite sonrası çıkan ptd ve diğer İngilizce düetler çok gereksizdi.Eski dinleyiciler olarak biz bts'in ne kadar müzikal açıdan derin bir grup olduğunu biliyoruz ama medya onları sadece fadomu güçlü bir pop grubu olarak görüyor.Şirketin 2020 sonrası grup politikaları da bunu değiştirmeye çalışmıyor.
EXO:Şirket kariyerlerinin önündeki en büyük engel ve üyeler hala nasıl şirketten ayrılmadı ben anlamıyorum.Kariyerlerinin belki de en kritik dönemlerindeler ama saçma sapan hatalar yapıyorlar.DO'nun kapalı alanda sigara içme mevsuzu mesela canımı çok sıktı ya.Ne gerek vardı cidden? Ben yine de kai ve sehun askerden döndüğünde exo küllerinden doğacak gibi hissediyorum.Kai'nin giydiği crop top sektörde trend olurken exonun tekrardan parlama şansı hep var olur.
Twice:aha az dönüş yaptıkları için insan sürekli güzel şarkılar bekliyor ama grup üstünden şu retro-pop tarzını bir atamadı gitti.Üyeleri çok sevilen bir grup ama onca yıl sonra müzikal olarak gelişmelerini beklemek de hepimizin hakkı.

SM yıllardır tüm gruplarına üyelerinin şarkı yazmasını reddediyordu.Çok az kişinin şarkısı seçiliyordu.Bilen bilir sm idolleri de şarkı yazıyor tabi ki ama şirket onay vermiyor.Kötü yazdıkları için mi hayır bence burada başka meseleler devreye giriyor.Jonghyun onlarca hit şarkı yaptı,kendi albümlerinin çoğunun bestesinde ve söz yazarlığında kendisi var,EXO-SC'nın albümleri gayet iyi şarkılarla doluydu.Zaten sechan'ın şirketle arası bu meseleden dolayı bozuldu.Kendi şarkılarımızı kendi stüdyomuzda yapıcaz dediler sm hayır dedi en sonunda albümlerine destek vermedi ve kliplerine sm logosu bile koymadılar.Durum böyleyken üyeler nasıl prodüktörlükte aktif olsun ki yine de neredeyse her exo albümüne chen veya chanyeol bir şarkı yazar ama bunlar bside olduğu için pek konuşulmaz.
Tekrar ediyorum örnek gerebileceğim spesifik bir olay yok. Tek bir olay da değil muhtemelen çok uzun bir sürece yayılmış karşılıklı anlaşmazlık var bence ortada. Ardından SM’in sistematik bir şekilde EXO’yu sindirmesi en büyük güç olarak. Üyeler bu geçen yıllarda yaşananları kronolojik şekilde anlatmadıkları sürece bu yaşananların sebebini asla bilemeyeceğiz bence. Benim tek dediğim EXO gibi başarılı bir grubun baltalanmasının altının boş olmadığı, üyelerle şirketin bireysel olarak anlaşmazlıkları olduğu ve bunun SM açısından tek taraflı olmadığı yönündeydi. Artık sebebi aklınıza ne gelirse

kedy

Trainee
Tepki
97

Exo'nun ön siparişleri zar zor 1 milyonu geçmedi ki 2 mdan fazla ön sipariş aldı 4 senedir arada olan bir grup için çok iyi bence seventeenle karşılaştırmak çok saçma svt yılda en az 2/3 kere cb yapıyor deli gibi aktif bir grup.

Kendi eleştirime gelirsem

BP: Ben bütün şarkılarını seviyorum hatta the album'un en iyi kadın grup albümü olduğunu düşünüyorum ama kendilerini sanatçı olarak göremiyorum

BTS: İlk fandomuna girdiğim grup olarak çok değiştiklerini düşünüyorum birkaç üyede rahatsız edici ego var ve harika bir diskografiye sahipken dynamite'den sonra bozdular bence 2/3 şarkı hariç bana hiç hitap etmedi. Üyelerin soloları ise herkes kendi tarzına gitmiş ama ben Jk ve Suga dışındakileri beğenmedim.

Twice: Bana hem şarkı hem de ses olarak pek hitap etmiyorlar o yüzden bir şey diyemiyorum

Exo: valla Exo konusunda çokk fazla konuda şikayetim en sevmediklerimden biri bir çok exol bana kızacak ama yanlış zamanlarda seslerini çıkarmaları mesela bu cbi kaç yıldır bekliyoruz ama chenbaekxiu meselesinin tam cb zamanı çıkması tam teaser aldık seviniyoruz Suho bir olay hakkında şikayet ediyor yani ne zaman mutlu olmaya sevinmeye kalksak bir olay çıkıyor onun dışında hayranlarla iletişim çok kötü şu 4-5 yılda 1 tane grup yayını almadık çok zor değil toplandığınızda 2-3 dakikalık yayın açmak sosyal medya kullanımları 0 Baek hariç aktif üye yok bir diğer olay asla ne olduğu hakkında fikrimiz yok grubun sözleşmesi ne zaman bitiyor? sözleşmeyi imzalamayan üye kim? Lay hala grupta mı? Geçen Sehun fm'e katılmadı hala neden katılmadığını bilmiyoruz askere gitti sandık hiçbir şeyden haberimiz olmuyor öyle bekliyoruz. Şirket faktörüne girmiyorum en anlamadığım konu o size böyle davranan bir şirketle niye tekrar sözleşme imzalıyorsunuz

romo

Trainee
Tepki
217
Son cümlen ok gibi saplandı :') vay gidi vay exo
Hiç sorma :’)) Lay’in Promise’ini ilk dinlerken ağlayışımı ve bu kötü günlerin ardından çok güzel günler yaşayacağımızı düşünüyordum ben. Tek meşgalem onlardı o zamanlar, arkadaşım yoktu vs. hayatım çok yolunda denemezdi. 2016’da nitekim bence grup peak zamanını yaşadı aktiflik ve başarı açısından diye düşünüyorum. Sonrası malum…Grubun düzelip düzelmemesi asla elimde olan bir şey değil ancak o dönemki içerikleri ve bana verdikleri mutluluk yeterli benim açımdan. İyi olmalarını elbette isterim sonuçta konfor alanım oldular bir dönem ama benim elimde değil dediğim gibi. Ben de onları iyi zamanlarıyla hatırlamayı tercih ediyorum, yeni albümler vs geldiğinde dinliyorum o kadar. Cream Soda bu sene en çok dinlediğim şarkı olabilir örneğin. Ama içerik beklemeyi vs çoktan kestim, yeni içerikleri de ilgimi çekmiyor artık. Gider EXO Next Door izlerim :’))

Exo'nun ön siparişleri zar zor 1 milyonu geçmedi ki 2 mdan fazla ön sipariş aldı 4 senedir arada olan bir grup için çok iyi bence seventeenle karşılaştırmak çok saçma svt yılda en az 2/3 kere cb yapıyor deli gibi aktif bir grup.

Kendi eleştirime gelirsem

BP: Ben bütün şarkılarını seviyorum hatta the album'un en iyi kadın grup albümü olduğunu düşünüyorum ama kendilerini sanatçı olarak göremiyorum

BTS: İlk fandomuna girdiğim grup olarak çok değiştiklerini düşünüyorum birkaç üyede rahatsız edici ego var ve harika bir diskografiye sahipken dynamite'den sonra bozdular bence 2/3 şarkı hariç bana hiç hitap etmedi. Üyelerin soloları ise herkes kendi tarzına gitmiş ama ben Jk ve Suga dışındakileri beğenmedim.

Twice: Bana hem şarkı hem de ses olarak pek hitap etmiyorlar o yüzden bir şey diyemiyorum

Exo: valla Exo konusunda çokk fazla konuda şikayetim en sevmediklerimden biri bir çok exol bana kızacak ama yanlış zamanlarda seslerini çıkarmaları mesela bu cbi kaç yıldır bekliyoruz ama chenbaekxiu meselesinin tam cb zamanı çıkması tam teaser aldık seviniyoruz Suho bir olay hakkında şikayet ediyor yani ne zaman mutlu olmaya sevinmeye kalksak bir olay çıkıyor onun dışında hayranlarla iletişim çok kötü şu 4-5 yılda 1 tane grup yayını almadık çok zor değil toplandığınızda 2-3 dakikalık yayın açmak sosyal medya kullanımları 0 Baek hariç aktif üye yok bir diğer olay asla ne olduğu hakkında fikrimiz yok grubun sözleşmesi ne zaman bitiyor? sözleşmeyi imzalamayan üye kim? Lay hala grupta mı? Geçen Sehun fm'e katılmadı hala neden katılmadığını bilmiyoruz askere gitti sandık hiçbir şeyden haberimiz olmuyor öyle bekliyoruz. Şirket faktörüne girmiyorum en anlamadığım konu o size böyle davranan bir şirketle niye tekrar sözleşme imzalıyorsunuz
Bence zar zor 1 milyonu geçti. En büyük gruplar 1 milyonu ilk günden satıyor artık ben bir an 1 milyonu geçeneyecekler mi yuh dediğimi hatırlıyorum açıkçası. Sonra asıl rakamlar gelmeye başladı. Seventeen aktif olabilir ama ana problemimiz EXO’nun aktif olmaması zaten