Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Anonim İnsanların Antidepresanlara Bakış Açısı

A

Anonymous (93b5)

Herkese slm👋

Ben ilaç kullanımında 2. ayımdayım ve bu süreçte de 4 kez eczaneye gidip z*** diye bir antidepresan aldım. İlaç hafif antidepresan sınıfında ama her sorduğum/ aldığım eczacı ve çalışanlar sanki "selam ben arızayım" demişim gibi eczaneden çıkana kadar bana tuhaf tuhaf yada acır gibi bakıyor. Ölümcül hasta değilim sadece depresyon ve okb sorunumu düzeltmeye çalışıyorum diye suratlarına bağırasım geliyor. Bu da toplumun bu tip ilaçlara karşı bakış açısının olumsuz olduğunu düşündürttü.

Sizin antidepresanlara ve kullanan kişilere karşı bakış açınız nasıl?

Valin

Rookie Idol
Tepki
1,078
Türkiye'nin toplumsal sorunlarından bir tanesi, psikolojik destek almayı ya da ihtiyaç duyulduğunda ilaç kullanmayı bir kusur olarak görmeleri. Oysaki bir yerin ağrıdığında nasıl ağrı kesici, enfeksiyonun olduğunda antibiyotik kullanıyorsan mental olarak kötü olduğun dönemlerde ya da uzun süreli bir rahatsızlığında ilaç kullanmak kadar normali yok. Ülkenin bir çoğu psikolojik desteğin öneminin farkında değil.

Lili Beth

Fanbase Starter
Tepki
1,355
Herkese slm👋

Ben ilaç kullanımında 2. ayımdayım ve bu süreçte de 4 kez eczaneye gidip z*** diye bir antidepresan aldım. İlaç hafif antidepresan sınıfında ama her sorduğum/ aldığım eczacı ve çalışanlar sanki "selam ben arızayım" demişim gibi eczaneden çıkana kadar bana tuhaf tuhaf yada acır gibi bakıyor. Ölümcül hasta değilim sadece depresyon ve okb sorunumu düzeltmeye çalışıyorum diye suratlarına bağırasım geliyor. Bu da toplumun bu tip ilaçlara karşı bakış açısının olumsuz olduğunu düşündürttü.

Sizin antidepresanlara ve kullanan kişilere karşı bakış açınız nasıl?
Ulkede en cok dinlenen sarki antidepresandi bu tabularin yikilmis olmasi lazim
Ben de kullaniyorum ve bu ayip bir sey degil nasil ki tansiyon seker hastalwrinin gunluk kullandigi ilaclar varsa bizim de var

peamiess

Trainee
Tepki
279
bence bu kişiler meslek etiğine uymayan aptallardan ibaret ya türkiye’de bir kesim herhangi bir psikolog seansını bile ‘deli olmak’ diye yorumlarken bir yarısı da psikolojik sorunlara sahip olmayı havalı bularak hiçbir şeyleri olmadığı halde bu sorunlara sahipmiş gibi davranıp saçma sapan hareketler yaparak gerçekten bu şeye sahip olan insanları zora sokuyor cidden kişisel eğitim şart kimin ne yaptığı kimseyi ilgilendirmez hele ki böyle normal bir şeye asla tek laf etmeye hakları yok lütfen sen de takma zaten aklı olan insan ‘eczacı’ olup böyle saçma sapan tepkiler vermez aksine karşısındaki kişiyi rahatlatmak için canayakın davranır