Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Johnny Depp - Amber Heard Davası Pt.1

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
Belki bilenleriniz vardır, Netflix'te bu davayı baştan sona ve tüm delilleriyle anlatan bir dizi yayına girdi. Zamanında aşırı yakından takip edemediğim ve biraz da kaynak sıkıntısı çektiğim için çok da araştırmadığım bir davaydı kendisi ama hep merak ediyordum. Çünkü açıkçası Depp'i fazlasıyla seviyorum ama bir süredir kendisine şüpheyle yaklaşmama neden oluyordu bu dava. Davanın sonucunu da tam hatırlamıyorum açıkçası, sanırım Depp'in lehineydi (nolur spoiler vermeyin bilerek internetten sonuca bakmadım lskfgjdgh) ama Heard'e karşı ufacık bile şiddet uyguladıysa bakış açımın değişebileceğine inandığım için hem hukukçu hem de liberal feminist* tarafımla bu davayı incelemek istedim. İzlediğim her bölümden sonra o bölümle ilgili yorumlarımı paylaşmak istiyorum.

*Liberal Feminizm: Toplumsal cinsiyet bağlamında kadın-erkek eşitliğine vurgu yapan birinci dalga feministlerden oluşmuştur. Kadının özel alan ile sınırlı kalmasına karşı çıkarak, birey olarak kendini geliştirecek potansiyele sahip olması gerektiğini savunan ideolojidir.

Başlayalım bakalım.

Öncelikle belirtmek isterim ki, bilinenin aksine bu bir boşanma veya taciz/şiddet davası değil. Davacı taraf Depp ve dava, Heard'in 2016'da Washington Posts'da (tam adını hatırlayamadım gazetenin ama böyle bir şey) yayınladığı ve Depp'in ismini vermeden yazdığı bir yazı dolayısıyla açılan hakaret davası. Bu yazıda Heard, aile içi şiddet kurbanı olduğunu söyleyerek Depp'i zor durumda bırakıyor ve mesleğini etkileyecek bir olaya sebep oluyor. Bunun etkisini 6 yıl boyunca hisseden Depp ise 2022'de hakaret davası açıyor. Davanın ikisinin de yaşadığı şehirler olmayan bambaşka bir şehirde/eyalette açılmış olmasına dikkat çekiliyor ve açıkçası bunun nedenini tam anlayamadım. Ancak Amerikan Hukukunun bir açığını yakalayarak Depp'in avukatlarının Depp lehine usuli bir avantaj kullandığını düşünüyorum. Türk Hukuku bazında bunu değerlendirecek olsaydık, bu dava ilk celseyi göremeden yetkisizlik kararı yemişti. KJHSDFKJGDFKLKL Ha ayrıca, Türkiye'de davacının ismi verilmeden hakaret edilmiş olmasını da dava konusu yapmak çok zor. Zira "ondan bahsettiği net değil" diyerek esastan red kararı yiyecek olmanız olası. Bu tarz, isim verilmeden hakaret edilmiş olmasına yönelik dava açılması için malum partinin yüksek mertebeli koltuklarından birinde ya da asıl "koltuk"ta oturuyor olmanız falan gerekir. :)

Şimdi, Depp'in penthouse'ında yaşanan ilk olaydan bahsetmek istiyorum. Tabiri caizse bu "dışkı" olayından. Açıkçası bu kısım kafamı karıştırdı, çünkü Heard'ün tarafı dışkının Depp'in köpeğine ait olduğunu savunuyor çünkü köpek yavruyken Depp'in otundan yutmuş ve bağırsakları zarar görmüş. Yanlış görmediysem Depp davada değil ama başka bir kaynakta (tam emin olamadım buradan) bunu kabul ediyor. Açıkçası bu yüzden bu olay kafamı epey karıştırdı. Ama Depp'in iddiasına göre baya küçük bir cins olan ve 4 kilo olan bir köpekten o kadar büyük dışkı çıkmasının da pek bir imkanı yok.

Ancak bu kısımda yapılan savunmalarda şundan tam anlamıyla emin oldum: Heard gerçekten iyi bir oyuncu. Bence hal ve hareketleri mesleki deformasyondan değil gerçekten rol yaptığından veya savunmasını daha inandırıcı kılmak için biraz "süslemesinden" kaynaklı. Yani dedikleri doğruysa da değilse de işin içine biraz rol karıştırıyor gibiydi. Öte yandan Depp de ya süper über harika oyuncu ya da gerçekten doğruyu söylüyor. Çünkü hal ve hareketleri düşüncelerini yansıtıyor gibiydi, bana kalırsa. Yaşanan olayın saçmalığına patlayarak gülmemek için kendini zor tutuyor gibi olması ve "Ulan ben ne anlatıyorum burada?" diye olayı sorguluyor gibi görünmesi bana böyle düşündürdü. Rol yapıyorduysa bile kimseye belli etmediği kesin.

Gelelim yine penthouse'da yaşanan "telefon fırlatma" olayına ve sonrasında Heard'ün uzaklaştırma kararı çıkardığı sürece... Belgeselde de geçiyor bu cümle: "Ne yaşanmış olursa olsun unutmayın ki, biz orada değildik." Gerçekten de öyle. Birazdan söyleyeceğim şeyler tamamen benim düşüncelerim ve işin aslını asla tam olarak bilemem, çünkü orada değildim. Ama dışarıdan görüneni en tarafsız şekilde söylemek istiyorum.

Öncelikle, olay sırasında Heard'in arkadaşı olan Io'nun olay sırasında telefonda olduğu söyleniyor. Io doğal olarak duyduğu şeylerin tanıklığını yapıyor ama merak ediyorum, acaba işin aslını bilerek mi yoksa sadece duyduklarını baz alarak mı yapıyor bu tanıklığı? Çünkü adam telefonda Heard'ün çığlıklarını duyduğunu ve yine Heard'ün "Bu bana son kez vuruşundu," vs. dediğini söylüyor. Ama Depp ve orada olan koruması da diyor ki, Depp buzdolabının yanındaydı (yani Heard'den 6 metre uzakta) ve "Sen neyden bahsediyorsun?" diyordu. Yani Heard, sırf Io'ya durumu daha farklı lanse etmek için telefonda Depp ona vuruyormuş gibi lanse edebilirdi durumu - ki biraz öyle yapmış gibi. Çünkü korumaların odaya girdiğini görünce şaşırdığı söyleniyor (yani korumaların orda olmadığını düşündüğü için şaşırmış ve belki de planı (?) sarsıldı diye sinirlenmiş diye düşünüyorum). Neyse, bu olayın üzerine eve polis geliyor (Io çağırmış) ve polislerin vücut kamerasından alınan delile göre Heard "Sorun yok, hallettik," vs. diyerek polisleri gönderiyor. Ne hikmetse ertesi gün de koşup uzaklaştırma kararı alıyor ve magazine gözündeki morlukla (Depp'in telefon fırlattığını iddia ediyor) görüntü vermiş oluyor. Madem darp edildin, ayağına kadar gelen polisi neden gönderdin? Hemen polis eşliğinde gidip darp raporu almak varken neden ertesi gün yani? Ha bir de, Depp'in koruması o an Heard'ün yüzünü tam olarak gördüğünü ve bir yara/morluk olmadığını söylüyor. Bütün bunlar da Heard'ün bu olayı bilerek kurguladığını (!) işaret ediyor. Zaten bu kanıtlardan sonra kamuoyu da Heard'e karşı baya taraf alıyor.

İlk bölümün sonlarına doğru sunulan ses kayıtlarına gelecek olursak... İşte bu kayıtlardan sonra ortalık karışır. Zira Heard açıkça şiddet uygulayan taraf olduğunu kabul ediyor. Yani Amerikan Hukuku nasıl düzenlemiştir bunu emin değilim ama bizde bu açık ikrardır ve davayı bitirebilecek en büyük delillerden biridir - tabi bu bir taciz davası olsaydı. Ancak hakaret davası olduğu için davanın 5-6 hafta daha sürdüğünü düşünüyorum - üstelik, bu dava Depp'in aile içi şiddet faili olduğu iddia edilen bir hakaret davası... Yine de mahkeme nezdinde dava devam etse de kamuoyunun gözünde dava bitmiştir bence bu noktadan sonra. Yine de, Depp'in şiddet uyguladığını kanıtlar %100 somut değil yok ama uygulamadığını kanıtlar %100 somut bir delil de yok. Heard'den artık %100 eminiz ama mahkeme nezdinde Depp için şüpheler yerini koruduğundan davanın devam etmesi mantıklı.

Buradaki en büyük sıkıntı ise şu: Heard'ün 2016'da kendini aile içi şiddet kurbanı ilan edip o dönem popüler olan MeToo hareketinin sözcülerinden biri ilan etmiş olması, ancak bu ses kaydı delillerine göre kendisinin de bir fail olması. Bu dava Heard'in lehine sonuçlanacak olsa bile o noktadan sonra özellikle feminist kesim gözünde itibarının yerle bir olacağı kesinmiş bence. Çünkü dediğim gibi, Heard'ün suçu kendi ikrarıyla %100 kesinleşmiş.

Neysem, ilk bölüm için yorumlarım böyle. Diğer bölüm için açacağım başlıklarda görüşürüz ballı lokumlarım. 💜

Tepki
1,364
Belki bilenleriniz vardır, Netflix'te bu davayı baştan sona ve tüm delilleriyle anlatan bir dizi yayına girdi. Zamanında aşırı yakından takip edemediğim ve biraz da kaynak sıkıntısı çektiğim için çok da araştırmadığım bir davaydı kendisi ama hep merak ediyordum. Çünkü açıkçası Depp'i fazlasıyla seviyorum ama bir süredir kendisine şüpheyle yaklaşmama neden oluyordu bu dava. Davanın sonucunu da tam hatırlamıyorum açıkçası, sanırım Depp'in lehineydi (nolur spoiler vermeyin bilerek internetten sonuca bakmadım lskfgjdgh) ama Heard'e karşı ufacık bile şiddet uyguladıysa bakış açımın değişebileceğine inandığım için hem hukukçu hem de liberal feminist* tarafımla bu davayı incelemek istedim. İzlediğim her bölümden sonra o bölümle ilgili yorumlarımı paylaşmak istiyorum.

*Liberal Feminizm: Toplumsal cinsiyet bağlamında kadın-erkek eşitliğine vurgu yapan birinci dalga feministlerden oluşmuştur. Kadının özel alan ile sınırlı kalmasına karşı çıkarak, birey olarak kendini geliştirecek potansiyele sahip olması gerektiğini savunan ideolojidir.

Başlayalım bakalım.

Öncelikle belirtmek isterim ki, bilinenin aksine bu bir boşanma veya taciz/şiddet davası değil. Davacı taraf Depp ve dava, Heard'in 2016'da Washington Posts'da (tam adını hatırlayamadım gazetenin ama böyle bir şey) yayınladığı ve Depp'in ismini vermeden yazdığı bir yazı dolayısıyla açılan hakaret davası. Bu yazıda Heard, aile içi şiddet kurbanı olduğunu söyleyerek Depp'i zor durumda bırakıyor ve mesleğini etkileyecek bir olaya sebep oluyor. Bunun etkisini 6 yıl boyunca hisseden Depp ise 2022'de hakaret davası açıyor. Davanın ikisinin de yaşadığı şehirler olmayan bambaşka bir şehirde/eyalette açılmış olmasına dikkat çekiliyor ve açıkçası bunun nedenini tam anlayamadım. Ancak Amerikan Hukukunun bir açığını yakalayarak Depp'in avukatlarının Depp lehine usuli bir avantaj kullandığını düşünüyorum. Türk Hukuku bazında bunu değerlendirecek olsaydık, bu dava ilk celseyi göremeden yetkisizlik kararı yemişti. KJHSDFKJGDFKLKL Ha ayrıca, Türkiye'de davacının ismi verilmeden hakaret edilmiş olmasını da dava konusu yapmak çok zor. Zira "ondan bahsettiği net değil" diyerek esastan red kararı yiyecek olmanız olası. Bu tarz, isim verilmeden hakaret edilmiş olmasına yönelik dava açılması için malum partinin yüksek mertebeli koltuklarından birinde ya da asıl "koltuk"ta oturuyor olmanız falan gerekir. :)

Şimdi, Depp'in penthouse'ında yaşanan ilk olaydan bahsetmek istiyorum. Tabiri caizse bu "dışkı" olayından. Açıkçası bu kısım kafamı karıştırdı, çünkü Heard'ün tarafı dışkının Depp'in köpeğine ait olduğunu savunuyor çünkü köpek yavruyken Depp'in otundan yutmuş ve bağırsakları zarar görmüş. Yanlış görmediysem Depp davada değil ama başka bir kaynakta (tam emin olamadım buradan) bunu kabul ediyor. Açıkçası bu yüzden bu olay kafamı epey karıştırdı. Ama Depp'in iddiasına göre baya küçük bir cins olan ve 4 kilo olan bir köpekten o kadar büyük dışkı çıkmasının da pek bir imkanı yok.

Ancak bu kısımda yapılan savunmalarda şundan tam anlamıyla emin oldum: Heard gerçekten iyi bir oyuncu. Bence hal ve hareketleri mesleki deformasyondan değil gerçekten rol yaptığından veya savunmasını daha inandırıcı kılmak için biraz "süslemesinden" kaynaklı. Yani dedikleri doğruysa da değilse de işin içine biraz rol karıştırıyor gibiydi. Öte yandan Depp de ya süper über harika oyuncu ya da gerçekten doğruyu söylüyor. Çünkü hal ve hareketleri düşüncelerini yansıtıyor gibiydi, bana kalırsa. Yaşanan olayın saçmalığına patlayarak gülmemek için kendini zor tutuyor gibi olması ve "Ulan ben ne anlatıyorum burada?" diye olayı sorguluyor gibi görünmesi bana böyle düşündürdü. Rol yapıyorduysa bile kimseye belli etmediği kesin.

Gelelim yine penthouse'da yaşanan "telefon fırlatma" olayına ve sonrasında Heard'ün uzaklaştırma kararı çıkardığı sürece... Belgeselde de geçiyor bu cümle: "Ne yaşanmış olursa olsun unutmayın ki, biz orada değildik." Gerçekten de öyle. Birazdan söyleyeceğim şeyler tamamen benim düşüncelerim ve işin aslını asla tam olarak bilemem, çünkü orada değildim. Ama dışarıdan görüneni en tarafsız şekilde söylemek istiyorum.

Öncelikle, olay sırasında Heard'in arkadaşı olan Io'nun olay sırasında telefonda olduğu söyleniyor. Io doğal olarak duyduğu şeylerin tanıklığını yapıyor ama merak ediyorum, acaba işin aslını bilerek mi yoksa sadece duyduklarını baz alarak mı yapıyor bu tanıklığı? Çünkü adam telefonda Heard'ün çığlıklarını duyduğunu ve yine Heard'ün "Bu bana son kez vuruşundu," vs. dediğini söylüyor. Ama Depp ve orada olan koruması da diyor ki, Depp buzdolabının yanındaydı (yani Heard'den 6 metre uzakta) ve "Sen neyden bahsediyorsun?" diyordu. Yani Heard, sırf Io'ya durumu daha farklı lanse etmek için telefonda Depp ona vuruyormuş gibi lanse edebilirdi durumu - ki biraz öyle yapmış gibi. Çünkü korumaların odaya girdiğini görünce şaşırdığı söyleniyor (yani korumaların orda olmadığını düşündüğü için şaşırmış ve belki de planı (?) sarsıldı diye sinirlenmiş diye düşünüyorum). Neyse, bu olayın üzerine eve polis geliyor (Io çağırmış) ve polislerin vücut kamerasından alınan delile göre Heard "Sorun yok, hallettik," vs. diyerek polisleri gönderiyor. Ne hikmetse ertesi gün de koşup uzaklaştırma kararı alıyor ve magazine gözündeki morlukla (Depp'in telefon fırlattığını iddia ediyor) görüntü vermiş oluyor. Madem darp edildin, ayağına kadar gelen polisi neden gönderdin? Hemen polis eşliğinde gidip darp raporu almak varken neden ertesi gün yani? Ha bir de, Depp'in koruması o an Heard'ün yüzünü tam olarak gördüğünü ve bir yara/morluk olmadığını söylüyor. Bütün bunlar da Heard'ün bu olayı bilerek kurguladığını (!) işaret ediyor. Zaten bu kanıtlardan sonra kamuoyu da Heard'e karşı baya taraf alıyor.

İlk bölümün sonlarına doğru sunulan ses kayıtlarına gelecek olursak... İşte bu kayıtlardan sonra ortalık karışır. Zira Heard açıkça şiddet uygulayan taraf olduğunu kabul ediyor. Yani Amerikan Hukuku nasıl düzenlemiştir bunu emin değilim ama bizde bu açık ikrardır ve davayı bitirebilecek en büyük delillerden biridir - tabi bu bir taciz davası olsaydı. Ancak hakaret davası olduğu için davanın 5-6 hafta daha sürdüğünü düşünüyorum - üstelik, bu dava Depp'in aile içi şiddet faili olduğu iddia edilen bir hakaret davası... Yine de mahkeme nezdinde dava devam etse de kamuoyunun gözünde dava bitmiştir bence bu noktadan sonra. Yine de, Depp'in şiddet uyguladığını kanıtlar %100 somut değil yok ama uygulamadığını kanıtlar %100 somut bir delil de yok. Heard'den artık %100 eminiz ama mahkeme nezdinde Depp için şüpheler yerini koruduğundan davanın devam etmesi mantıklı.

Buradaki en büyük sıkıntı ise şu: Heard'ün 2016'da kendini aile içi şiddet kurbanı ilan edip o dönem popüler olan MeToo hareketinin sözcülerinden biri ilan etmiş olması, ancak bu ses kaydı delillerine göre kendisinin de bir fail olması. Bu dava Heard'in lehine sonuçlanacak olsa bile o noktadan sonra özellikle feminist kesim gözünde itibarının yerle bir olacağı kesinmiş bence. Çünkü dediğim gibi, Heard'ün suçu kendi ikrarıyla %100 kesinleşmiş.

Neysem, ilk bölüm için yorumlarım böyle. Diğer bölüm için açacağım başlıklarda görüşürüz ballı lokumlarım. 💜
Güzel ve merak ettiğim bir konu seçmişsin. Eline sağlık. Bu davayı parça parça takip edip tam bir bütün oluşturamamıştım kafamda açıkçası. Ama yine de bu parçalar bana, ikisinin ciddi toksik bir ilişki içinde olduğu, iki tarafın da oldukça sorunlu kişiler olduğu ve ikisinin de hatalı olduğunu düşündürüyor. İkisi de birbirine ciddi bir psikolojik şiddet uygulamış, belki de yine iki taraflı fiziksel şiddet de var. Bunu bilmek mümkün değil ama her ne yaşandıysa karşılıklı olmuş bence. Ayrıca Amber Heard gazeteye yazdığı yazıda isim vermese bile, o zamanlar olan Metoo hareketini kullanarak açıkça insanları arkasına almış, Depp'in itibarını zedeleyip kariyerini bitirmeye çalışmıştır. Hem kadın hareketine hem de kadınlara ciddi zararlar verdi kanımca. Sadece bu nedenle bile öfkeyi hak ediyor. Eski kocasına olan siniri ve onu bitirme hırsı şu an mağdur bir çok kadının ifadelerinin sorgulanmasına sebep oldu belki de.

Konu Sahibi
kayısı

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
@kayısı konuyu çok güzel açmışsın, yorumların ve arada verdiğin bilgilerle anlaşılması da daha da rahat olmuş.
Bu davada iki taraf da tam saf değildi bence.
Teşekkür ederiimm ben de ikisinin de tam saf olmadığını düşünüyorum gerçekten, bakalım belgeselin sonunda ne düşüneceğim...

Bu arada bazen fark etmeden çok fazla hukuksal terim kullanabiliyorum eğer anlamayan varsa ayrıca sorabilirsiniz. 💜
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Emeğine sağlık,o zamanlar baya yakından takip etmiştim valla heyecanlı da oluyordu skdkgkg
Çok güzel yazmışsın sen de❤
Teşekkür ederimmm 💜 ben hep instada videolar üzerinden görüyordum bir şeyler ama tam anlamıyla takip edememiştim hiçbir zaman, bu belgesel çok iyi oldu

Güzel ve merak ettiğim bir konu seçmişsin. Eline sağlık. Bu davayı parça parça takip edip tam bir bütün oluşturamamıştım kafamda açıkçası. Ama yine de bu parçalar bana, ikisinin ciddi toksik bir ilişki içinde olduğu, iki tarafın da oldukça sorunlu kişiler olduğu ve ikisinin de hatalı olduğunu düşündürüyor. İkisi de birbirine ciddi bir psikolojik şiddet uygulamış, belki de yine iki taraflı fiziksel şiddet de var. Bunu bilmek mümkün değil ama her ne yaşandıysa karşılıklı olmuş bence. Ayrıca Amber Heard gazeteye yazdığı yazıda isim vermese bile, o zamanlar olan Metoo hareketini kullanarak açıkça insanları arkasına almış, Depp'in itibarını zedeleyip kariyerini bitirmeye çalışmıştır. Hem kadın hareketine hem de kadınlara ciddi zararlar verdi kanımca. Sadece bu nedenle bile öfkeyi hak ediyor. Eski kocasına olan siniri ve onu bitirme hırsı şu an mağdur bir çok kadının ifadelerinin sorgulanmasına sebep oldu belki de.
Kessssssinlikle... Feministlerin öfkesini kazandığını belirtmek istemiştim ben de. Halen daha karşıma "Avgat hanım ama karılar da hep yalan söyleyip bizi hapse attırıyor o yüzden İstanbul Sözleşmesi yasaklanmalı," gibi saçma sapan cümleler kuran tipler çıkıyor arada. Elimin tersiyle ağızlarına vurasım geliyor bi tane... Bunları başımıza öyle bir bela ettiler ki artık taciz edilen kadınlar polise gidince beyanlarına dikkat edilmez oldu. Sen dünyaca ünlü bir Hollywood starı olarak dünya çapında ses getirebilecekken bu durumu nasıl kişisel çıkarların için kullanabilirsin ya? Attığın ufacık bir olumsuz adımın tüm dünyayı kötü etkileyebileceğinin farkında değil misin yani? Bazı insanlar gerçekten omuzlarındaki yükü fark etmeden bomboş bir şekilde ünlü olmanın "keyfini" çıkarıyor sadece. Olan da bizim gibilere oluyor işte. Keşke ünlü olamasa böyleleri.

Dava izleniyordu sanırm öyle hatırlıyorum, amber konuşma yapacağı zaman kendini oyunculuğa fazla kaptırıyordu, dizi izliyor gibiydim yeminle 😂 biraz daha mimik çalışsa iyi olurdu
Evet ve sanırım Depp istemiş davanın kameraya alınmasını, yani tüm kamuoyuna açık olmasını. Normalde davalar böyle ses/video kaydına alınamaz. Ama hakimin özel imzasıyla kameraların duruşma salonuna girmesine izin verilmiş ve belgeselde bunun Depp'in talebi olduğu söyleniyor. Adam 6 yıl boyunca batan kariyerinin içinde boğulduktan sonra her şeyi riske atmaya hazırmış demek ki. Açıkçası bu davranışı bile bana Depp'in mağdur taraf olduğunu düşündürdü ama dediğim gibi, "Orada değildim." Umarım olayları bütün şeffaflığıyla göstermişlerdir bize.

Son düzenleme:
Konu Sahibi
kayısı

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
Depp 'in tabiri caizse içine ettiler kariyerinin, bu dava bittikten sonra bile amber in mağdur edebiyatı bitmedi o 2 iş kaybederken Depp 10 iş kaybetti.
Halen eksikleri olsa da genel olarak daha duyarlılaşan bir dünyadayız ve taciz/şiddet olayları eskisi gibi kolayca göz ardı edilemiyor artık. Ancak Amber gibi örnekler yüzünden gerçekten masum olan erkekler de iftiraya uğrayabiliyor ve hayatları büyük oranda etkilenebiliyor. Bunlar da anti-feministlerin veya kelimenin tam anlamıyla kadın düşmanlarının eline koz olarak geçiyor. Zaten bu savaşı zorla bu noktaya getirdik, Amber ve onun gibilerin yaptığı sadece savaşımızı baltalamaktır bana göre. Şiddet gördüyse bile bunun karşılıklı olduğu belli zaten, çünkü Amber'ın şiddet uyguladığı %100 kesinleşmiş. Madem toksik bir ilişkin var, o zaman bunu kendi içinde hallet. Mağdur edebiyatı yapıp gerçekten mağdur olan insanlara ve onların savaşına zarar vermenin bir anlamı yok. Resmen bu savaşı kendi çıkarları için kullanmış kadın.

Konu Sahibi
kayısı

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
İki tarafın da masum olduğunu düşünmüyorum ama çok güzel gündemde kaldılar bu şekilde onu biliyorum. Başka eyalette davanın açılma sebebi sanırım orada canlı yayınlamaya izin olmasıydı ama yanlış da biliyor olabilirim. Deep tarafı çok dalga geçer gibi hareket ediyorlar. Deep o hareketleri Türkiye'de yapmış olsa mahkemeye saygısızlıktan içeri girerdi bence. Ayrıca ortaya sundukları şeyler de yok yatağa tuvaletini yapmış, yaşı şu bu falan diye iddialar çoğunlukla. Amber ise tam feministlere oynuyor. Üzerine gelirken falan korkmalar ciwsjusj ama yine de şiddete uğradığını düşünüyorum ben. Sadece kendisi de şiddet uygulayan taraf olduğu için insanlar Deep'i haklı buluyor ister istemez. Yine de Johnny Deep'in öfke kontrolü yok ve alkol sorunu olduğunu da göz ardı etmemek gerek bence.
Depp tarafının neden dalga geçer gibi davrandığını az çok anlayabiliyorum sanırım, çünkü Heard tarafının beyanları gerçek anlamda çelişkili ve hayatın olağan akışına uygun olmadığı çok net belli olan komik beyanlar. Amber savunma yaparken o kadar rol yapıyor halde ki, insanlar onun ağladığı anlara bile inanmamış hatta üzerine taciz mağdurları tarafından resmen linçlenmiş (bizim acımızla dalga geçiyor resmen diye). Böyle bir durum da haliyle Depp tarafı için büyük avantaj. Ben de yazdığım dava dilekçesine karşı gelen cevap dilekçesinde bariz yalan ve drama içeriği olduğunu gördüğümde aynı tepkiyi veriyorum çünkü gerçekten "tribüne" oynuyor oluyorlar. Tek fark, bizde tribün hakim ama onlarda hem hakim hem jüri. Amber sürekli jüriyi ikna etmeye çalışır bir şekilde sorulan soruların cevaplarını onlara bakarak veriyor, gözlerinin içine bakıp dikkati tamamen kendi üzerine çekmeye çalışarak etkili konuşma sanatı kullanmaya çalışıyor resmen. Sorun şu ki, bunu çok bariz yaptığından linç ediliyor ve desteklenmiyor zaten. Çünkü herkes gerçeği öğrenmek istiyor. Evet, bir davada etkili hitabet davayı kurtarabilir ama Amber bunu eline yüzüne bulaştırmış gibi.

Bir de sad but true bir bilgi vereyim: Maalesef TR'de bu kadar savunma yapmalı, avukat konuşturmalı dava bulamazsınız. skjgjgfl Özellikle hakaret davası için. Şu dava TR'de olsaydı, avukatlar 10-20 sayfa dilekçe yazardı, hakim de yarısını falan okumazdı, yalandan bi kaç duruşma yapardı, avukatların sözlü beyanlarını da yarıda kesip "avukat bey/hanım çok uzatmayın, dilekçeyi tekrar etmeyin, yazmışsınız zaten dilekçeye bunları" falan derdi, bi de dosyanın bi sonraki duruşmasını 5-6 ay sonraya atayıp dosyayı 3 yılda sonuçlandırırdı, onda da dilekçelere hiç dikkat etmediği anlaşıldığından üst mahkemeye itiraz edilirdi, dosya 5 sene daha uzardı, miissss. Böyle avukat konuşturmalı dosyalar bir tek Ağır Ceza Mahkemelerinde oluyor. Onda da biraz hukuki zorunluluktan oluyor yani, yoksa orada da avukatların lafına değil genelde savcının lafına bakılıyor. O yüzden mahkemeye saygısızlık falan bizde zor. KJSHFGJFL Ha bi de mahkemeye saygısızlık için hakime savcıya diklenmek veya yan gözle bakmak :)D) falan lazım, öyle karşı taraf avukatının beyanına güldün diye hakim kılını kıpırdatmaz, bi de utanmadan çekirdek alıp kavgayı izler büyük ihtimalle. skgjdfgkl

İçimdeki öfkeli ve hakim-savcılar tarafından dışlanan sisteme kırgın avukat delirdi yine, özür diliyorum. 🥲

Ben de davaları YouTubedan canlı izliyordum. Çok karışıktı açıkçası😭 şimdi senin ağzından tekrar dinleyecek olmam güzel oldu😻 Teşekkür ederizz🫶
Rica ederimm, daha da heveslendim şimdi.. pt.2 de yakında, bekleyiniz. dgfkljdhpş

Normalde izlemeyi düşünmüyordum ama açıklamaların sebebiyle ilgimi çekti. Devam etsin bu seri 😭😭🤍🤍
Çok teşekkür ederiimm.. Bence inanılmaz iyi özet geçmişler ya. Kamuoyunun bakış açısı hangi noktada, nasıl ve neden değişti, onu da açıklamışlar. Hatta bazı yorumcuların yorumları da var, o da çok iyi. Özellikle Emily isimli bir yayıncı var (kendisi hukukçuymuş sanırım), onun yorumlarını çok beğendim.

O olaydan sonra çoğu kişi kadınların numaracı olduğunu ve şiddet gördüm diye yalan söylediğini düşünmeye başladı. Kadınların bu kadar zorluk çektiği bir dünyada bi kişi çıkıp böyle bir olay çıkarınca diğer kadınlar da yapar kafasına giriyor erkekler.
Aynen öyle.. Aradıkları bahaneyi kendi ellerimizle vermek gibi bir şey bu.

Gamze

Trainee
Tepki
111
Johnny Depp in önceden hayatında olan kadınlara haksızlık yaptığını düşünmüştüm hep tabi belli bir şey örnek gosteremem aldığım Vibe öyle. O yüzden çok üzülmedim onun adına. Ama artık bu olay çok sıkmaya başladı belgesel çıkması abartı olur. Ve orada kanun nasıl bilmiyorum ama davanın böyle canlı yayınlanması garibime gitmisti.

Konu Sahibi
kayısı

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
Johnny Depp in önceden hayatında olan kadınlara haksızlık yaptığını düşünmüştüm hep tabi belli bir şey örnek gosteremem aldığım Vibe öyle. O yüzden çok üzülmedim onun adına. Ama artık bu olay çok sıkmaya başladı belgesel çıkması abartı olur. Ve orada kanun nasıl bilmiyorum ama davanın böyle canlı yayınlanması garibime gitmisti.
Kültürel açıdan Amerika'nın en önemli davalarından biri haline geldi ve pek çok insan topluluğunu etkilediğini düşünüyorum. Çünkü sıradan bir magazin haberi olmaktan çıkmıştı artık. Bu yüzden belgesel haline getirilmesi çok mantıklı bence, çünkü internette çok fazla yalan yanlış bilgi var. Belgeselde de belirtildiğine göre, özellikle dava sırasında TikTok'ta parça parça kesitler paylaşılarak resmen algı operasyonu yapılmış. Şu an merak eden biri internetten araştırmaya kalksa çok fazla yanlış bilgiye ulaşabilir. Belgeselin amacı çok mantıklı geldi bana bu sebeple.

Yukarıda da dediğim gibi, canlı yayınlanması besbelli Depp'in hukuk danışmanlarının stratejisi. Yasal yollarla yapmışlar ve bence en iyisini yapmışlar. Depp'in aleyhine olan bir durum olsaydı bunu sessiz sedasız hallederdi bence ama adam kanıtlarına ve kendine güvenerek tüm dünyaya açık dava istemiş. Kaybedecek bir şeyi olsaydı bunu yapmazdı bence. Zaten Amber'ın röportajları yüzünden pek çok iş teklifi geri çekildi ve durduk yere kariyerinden oldu adam. Strateji olarak en doğrusunu yapmış, ben avukatı olsam itibar çalışması için ben de aynı kararı alırdım.

Bir de vibe konusunda sana biraz katılıyorum ama eski sevgilisi de tanıklık yapmış sanırım duruşmada. Son bölümü de izledikten sonra bununla ilgili yorumumu ayrıca yapacağım. Eğer eski sevgilisi de aleyhine bir şey demediyse ne denilebilir başka bilmiyorum. kldjghgh

Konu Sahibi
kayısı

kayısı

avukat kedy
Moderatör
Tepki
2,100
Çok iyi konu ama bence bunu seri haline getir başka davaları da açıkla. Bana göre davada iki tataf haksızken sadece amberın bir nevi sektörden sürülmesi haksızlık
İstek dava alıyorum madem, hadi bakalım. dkldfghküdf,

İki taraf hakkındaki net kararımı seriyi bitirince açıklayacağım. O yüzden şimdilik bir şey demeyeyim.