Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Kpop Stan Ve Forum Eleştiri

jiyej

Trainee
Tepki
8
Klasikleşmiş eleştirileri yapmıyıcam yani büyük ihtimal çoğu kişi katılmıyıcak

1- Artık şu "çoğu idol quarbating yapıyor çoğu cahil, ırkçılık yapıyor,kesin birçok incel olan idol vardır" filan diye eleştirileri yapmayın bence çünkü samimiyetsiz geliyor.bu yorumu yapıyor ama Pp sinde Kpop idolü var ya da grup stanliyor yani madem böyle eleştiri yapacaksın bari bir grup ya da idol stanleme çünkü idolünün eleştirdirdiği toplulukta olmadığını düşündüren ne?diğerlerinden ayrıran tam olarak ne ki bu eleştiride onu dışarda tutuyorsun bi de bu yorumu destekleyenlerde yine başka grupların hayranları. senin idolün değil bu yoruma katılan kişilerin idolleride değil o zaman bu "çoğu idol" kimler oluyor tam olarak.

2-boy grup stanleri asla anlamıyorum ama cidden mantıksız geliyor bir erkek grubuna hayran olmak.ilk olarak Kore gibi mizojinist ve kadın düşmanlığının kültürlerine işlemiş,incel topluluğunun bu denli fazla olan ve kendi ırkından olan kadınların bile adamların soyunu kurutmaya çalışan bir ülkede ve toplumda yetişen bir erkeğe nasıl güveniyorsunuz yani erkek grup stanlemek çok riskli benim Safe place dediğim erkek idoller p*zevenklerle içli dışlı çıktı.hem kız gruplar yetenek olarakta şarkı kalitesi olarakta erkek gruplarını iki katlar en iyi 4,5 Jen vokal de ilk 10'u sonrsan 10'da 8 ni kız gruplarından olur hem risksizde.

3.artık şu "eski jenerasyon çok yetenekliydi şimdi ki gruplar değil" muhabetini bırakabilir miyiz hani bende 10 yıla yakın Kpop'u takip ettim ve bu muhabbeti hep saçma buldum eski jenerasyon da hep 2,3 tane yetenekli kişi olur gerisi visual vasat insanlardan oluşurdu yani eski jenerasyonda da yeteneksiz insanlar vardı bide Allah aşkına nmixx,baemon,weekly,Kiss of life,purple Kiss,pixy,aespa,young posse belki itzy stayc loona triple gibi gruplar varken artık yetenekli idoller yok demeye nasıl utanmıyorsunuz

Fuse0nfverse

Trainee
Tepki
275

1- Artık şu "çoğu idol quarbating yapıyor çoğu cahil, ırkçılık yapıyor,kesin birçok incel olan idol vardır" filan diye eleştirileri yapmayın bence çünkü samimiyetsiz geliyor.bu yorumu yapıyor ama Pp sinde Kpop idolü var ya da grup stanliyor yani madem böyle eleştiri yapacaksın bari bir grup ya da idol stanleme çünkü idolünün eleştirdirdiği toplulukta olmadığını düşündüren ne?diğerlerinden ayrıran tam olarak ne ki bu eleştiride onu dışarda tutuyorsun bi de bu yorumu destekleyenlerde yine başka grupların hayranları. senin idolün değil bu yoruma katılan kişilerin idolleride değil o zaman bu "çoğu idol" kimler oluyor tam olarak.

2-boy grup stanleri asla anlamıyorum ama cidden mantıksız geliyor bir erkek grubuna hayran olmak.ilk olarak Kore gibi mizojinist ve kadın düşmanlığının kültürlerine işlemiş,incel topluluğunun bu denli fazla olan ve kendi ırkından olan kadınların bile adamların soyunu kurutmaya çalışan bir ülkede ve toplumda yetişen bir erkeğe nasıl güveniyorsunuz yani erkek grup stanlemek çok riskli benim Safe place dediğim erkek idoller p*zevenklerle içli dışlı çıktı.hem kız gruplar yetenek olarakta şarkı kalitesi olarakta erkek gruplarını iki katlar en iyi 4,5 Jen vokal de ilk 10'u sonrsan 10'da 8 ni kız gruplarından olur hem risksizde.

3.artık şu "eski jenerasyon çok yetenekliydi şimdi ki gruplar değil" muhabetini bırakabilir miyiz hani bende 10 yıla yakın Kpop'u takip ettim ve bu muhabbeti hep saçma buldum eski jenerasyon da hep 2,3 tane yetenekli kişi olur gerisi visual vasat insanlardan oluşurdu yani eski jenerasyonda da yeteneksiz insanlar vardı bide Allah aşkına nmixx,baemon,weekly,Kiss of life,purple Kiss,pixy,aespa,young posse belki itzy stayc loona triple gibi gruplar varken artık yetenekli idoller yok demeye nasıl utanmıyorsunuz
İlk 2 madden sıkıntılı 3.madden şüpheli diyorum ve çekiliyorum.

Konu Sahibi
jiyej

jiyej

Trainee
Tepki
8
Katılmasan bile düşüncelerimi ciddiye alıp bu kadar uzun yazdığın için teşekkürler neden bilmiyorum çok hoşuma gitti dhdhhdhdhd
1- PP olarak kpop idolü kullanan herkesi genellemek yanlış olur, kimi fotoğrafı hoşuna gittiği için kullanabiliyor. Bunun dışında birisinin fanı olmayı çok doğal karşılıyorum, asıl sorunlu olan kısım fanı olduğun kişinin özel hayatını ya da karakterini savunmak. Sonuçta kim olursa olsun tanımıyorsun, günün sonunda karşılıklı sohbet ettiğin insanları bile tam anlamıyla tanıyamayan bireylerin ekrandan belki de ezbere cümleler sıralayan insanların karakterine kefil olmasını saçma buluyorum. Birisinin fanı olmak,pp'de kullanmak ya da başka şeyler o kişiye "tapmak, karakterine kefil olmak" anlamına gelmez. Profilimde Rosé var ve ben de çoğu idolün cahil, eğitimsiz olduğunu düşünüyorum. Okul okuyan herkesin bilinçli olduğunu söylemiyorum ama en azından biraz bile olsa bir şeyler öğreniliyor, şu an kpop idollerinin çoğu çok küçük yaşta piyasaya giren bireyler, okula bile gitmemişler. Bilinç yok, Rosé'da dahil Wony de başkası da.

2-İlk maddede söylediğim gibi birisinin fanı olmak için insanın çok sebebe ihtiyacı yoktur. Sesini, şarkısını sevmiş ve fan olmuş çok birey mevcut. Sırf bir ülkenin ve milletin kültürel algısına bakarak fan olunmuyor. Bu yoldan geçersek biz kimseni fanı olmamalıyız. Kadın ya da erkek farkı olmaksızın kimsenin zihniyetini bilemezsin, bazı kadınlar da erkek egemenliğinde olmayı seviyor ve bunu destekliyor, ne şimdi ben kadın fanıyım ama o böyle zihniyetse benim de öyle olduğum mu söz konusu? Bir idolü ya da sanatçıyı safe place görmek benim için tamamen saçmalık, yaptığı şarkılar ya da işlerin insana hissettirdiği duygular olsa katılırdım.

Müstesna

Fanbase Starter
Tepki
1,888

Evet başında da dediğin gibi katılmıyorum çünkü 3 maddede de eleştirdiğin düşüncelere sahip biriyim. Ama kendimi anlatmak isterim.

1. Evet Koreli erkeklerin çoğu incel ve idollerde de bu farklı değil. Muhtemelen gerçek karakterlerini görsek hepsinden nefret edeceğiz. Ama ben her zaman söylüyorum ben hayranı olduğum kişinin görmediğim yönlerine değil sadece ekran karşısında gördüğüm kadarına hayranım. Yani o kesinlikle klasik ataerkil kafada olan, kadın düşmanı Koreli erkekler gibi değil gibi bir iddiam yok ve kendi idollerim böyle değil diyerek hayranlık beslemiyorum. Hatta izlerken "sen de kesin böylesin ama öyle olmadığını düşünmek istiyorum" diye düşünüyorum. Ama ben kafa boşaltmak için fanlık yapıyorum. Yani işin eğlencesindeyim. Gördüğüm kadarıyla eğleniyorum görmediğim kısmını düşünmemeye çalışıyorum.

2. Size hayranlık ettiğiniz kadın idollerin ataerkil kafada olmadığını düşündüren nedir tam olarak? Ataerkil bir toplumda yetişen birçok kadın da gayet o kafa yapısında olabiliyor. Korede de var böyleleri. Belki kendi cinslerine düşmanlık etmiyorlar ama ataerkil düşünceye de hizmet etmekten çekinmiyorlar. Yani kadın idollere, sırf kadınlar diye hayranlık edebiliriz de neden erkek idollere sırf erkek oldukları için hayranlık etmek saçma olsun? İkisi bence aynı şey. He belki erkek idollerin incel olma olasılığı %90 sa kadınlarda bu %50 falandır. Ama sonuçta ikisi de bilmediğimiz ihtimaller. Neden bu bilmediğimiz ve çoğunlukla öğrenemeyeceğimiz ihtimallerden dolayı beğendiğimiz ve müziğinden zevk aldığımız erkek idolleri takip etmeyelim? Kadın idoller benim ilgimi çekmiyor. Yani sırf bu düşünce yüzünden erkeklerden tiksinecek olsam toptan kpopu bırakırım. Kız gruplarını da dinlemem yani.(gerçi bırakabilsem şuan kpopu bırakmak istiyorum ama olmuyor işte 😭)

3. Eski jenerasyon idollerinde vokal denince, rap denince dans denince herkesin aklına gelen isimler belliydi. Ama yeni jenerasyonda çok nadir isimler var böyle olan ama o bile herkesin kabul ettiği bir şey değil. Ayrıca en basitinden eski jenerasyon grupları yüksek notalara ve zor danslarına rağmen sahnede çok iyi tamamen canlı performanslar sergileyebiliyorlardı ve böyle olan grup sayısı da hayli fazlaydı. Şimdi ise böyle olan gruplar bir elin paŕmağını geçmiyor. Eskiden de görsele önem veriliyordu ama görseli iyi olmayıp çok yetenekli kişiler de çıkış yapabiliyordu. Şimdi ise çirkin idol yok ama yeteneksiz olup sırf görsel diye gruplarda boy gösteren bir sürü idol var. Bunu kabul etmeyen de bir şeyleri görmek istemiyordur bence. Diğer düşüncelerinizi anlayabilirim ama bu 3. Madde bence baya nesnel bir gerçek.

Son düzenleme: