Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Şirketler Parayla Spotify Çalma Listelerini Mi Satın Alıyor?

Ü

Üye silindi 189

herhangi bir kanitim olmadigindan ve hicbir grubu emin olmadigim bir seyle suclamak istemedigimden bu baslikta isim vermeyecegim. ama siz yorumlarda istediginiz yazmakta ozgursunuz :)

daha onceden de soyledigim gibi kpopta stanledigim bir grup ya da idol yok. kpopi da kdramalar sayesinde kesfettim zaten.

arada bir sevdigim sarkilar oldugunda dinliyorum ama kpopi daha cok eglence sektoru ve sahne performansi olarak goruyorum.

sevdigim bi kpop sarkisi oldugunda acip youtubedan performanslarini izleyerek dinlerim. acip spotifydan dinledigim inanilmaz nadirdir oyleki en son ne zaman spotifydan kpop sarkisi dinledigimi hatirlamiyorum.

benim icin muzik melodiden cok sozlerdir bu yuzden 7 24 sarki dinleyen biri olarak %99,9 sozlerini anladigim sarkilari dinliyorum. bu yuzden de acip spotifydan falan kpop dinlemek hic benlik degil.

ama son zamanlarda bir sey fark ettim.

surekli ayni seyleri dinlemekten sıkildigim icin spotifyin benim icin yaptigi calma listelerini dinliyorum. bakin burasi onemli. normal calma listelerini degil benim icin ozel olarak yapilan calma listelerini dinliyorum.

bu calma listelerinde surekli dinledigim taylor swift, gracie abrams, troye sivan, melanie martinez, phoebe bridgers, alec benjamin, abba, hamilton, adele vs gibi isimlerin disinda ara sira dinledigim sabrina carpenter, olivia rodrigo, harry styles, 5sos, the smiths, 1d, selena gomez gibi isimler bir de dunyaca unlu nicki minaj, doja cat, the weeknd, beyonce, rihanna, dua lipa, sam smith, justin bieber, katy perry vs gibi buyuk pop isimlerinin sarkilari oluyor.

sıkica takip ettim indie sarkici sayisi 2 falan olsa da bir suru indie sarkicisinin 2 3 sarkisini biliyorum ve indie calma listelerini surekli dinliyorum. o yuzden tanimadigim indie sarkicilarinin da sarkilari oluyor.

sıkica takip ettigim rock sarkicisi olmasa da yine birsuru rock sarkicisinin 2 3 sarkisini biliyorum ve arada bir rock calma listelerini dinliyorum. bu yuzden tanimadigim rock sarkicilarinin da sarkilari oluyor.

ama kpop takip etmiyorum ya da dinlemiyorum 😭😭😭 neden kpop sarkilari oneriliyor 😭😭😭

mesela tam su anda spotifyin benim icin yaptigi pop calma listesini dinliyorum ama beden bu kpop sarkilari var? bazilarini acip youtubedan bile dinlememisimdir 😭😭😭

tamam inanilmaz populer kpop sarkilarinin onerilmesini anliyorum (cupid mesela) ama bu sarkilarin bana onerilmesinin hicbir anlami yok? rahat birakin beni? hayir calma listesinde de karsima geldiginde sozlerini anlayamadimdan oturu zevk almadigimdan skipliyorum zaten?

bazi kpop sarkicilarinin gunluk aldigi stream sayisi da baya supheli ve fanlar da bu konuyu son zamanlarda tartisiyor. bazi sirketlerin birtakim illegal yollarla stream satin aldigi ve bir yerlere sarkilarinin calma listelerine girmesi icin para odedigi soyleniyor. eskiden buna pek kulak vermezdim ama artik %100 inaniyorum.

ve buradan spotifya sesleniyorum RAHAT BIRAK BENI VE ADAM GIBI CALMA LISTESI OLUSTURRRR

evet sizin dusunceleriniz nedir asklarimmmm?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Bencede alıyorlar hatta isim vermicem ama anlaşılır sanırım şirketin X grubu ünlü diyelim diğer gruplarında o X grubunun fanlarının/çok dinleyenlerin listesine ekletiyor. Bundan çok stream kasan grup var. İnadına şirket stan yapmaya çalışıyorlar ki oluyor da bu arada baya işe yarıyor shjsjs
hmm bu konu hakkinda cok fikrim yok ama cok olasi geliyor. hatta bazi fanlarin twitterda ayni bu sebepten sikayet ettigini gormustum. bazi fanlardan kastim da armyler hsjxvxnbxnxb hybe zorla x grubunu dinlettirmeye calisiyor ben yalnizca bts dinlemek istiyorum diyorlardi jxjxbxjxbnxbxbxnxbx baya komikti ama acilarini anliyorum. dayanin armyler 💪🏻✊️

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

O kadar bitik bir haldeyiz ki sm exo için kürdan satın almıyor
vzjxbnzbxmxbjx bak bu konuda durust olucam hic sm sarkisini zorla calma listeme konulmus sekilde gormedim. ne aespa ne rv ne exo ne nct. zaten spotifyda falan en az dinlenen big4 sirketiydi galiba. adamlarin hic umrunda degil resmen harika vzmbxnxbnznxjx tek dertleri cin japonya cidden batiyi asla umursamiyorlar zbxnxnxj honestly such a slay thing of them 💅💅💅💅

Tepki
1,362
O kadar bitik bir haldeyiz ki sm exo için kürdan satın almıyor
Aynı şeyi düşündüm resmen. Spotify için dinlenmeleri ve YouTube için izlenmeleri en organik olan gruplardan biri kesinlikle. Reklam falan hikaye. Neredeyse Spotify'ın This is EXO listesine bile şarkıları zar zor ekleniyor.

Mona Rosa 🥀🖤

Rookie Idol
Tepki
1,435
Bu aralar her yeri ele gecirdiler ya youtube da xg gormekten biktim yeni yeni gormuyorum yani para dokuyorlarsada sasirmam diger platformlara da dedigin gibi bts ve blackpink ciksa anlarim onerilerde globale inmis tek gruplari bence hala bu iki grup ya da cupid de bir gangam style olmasada dynamite ve how you like that dan sonra son yillarda viral olmus tek kpop sarkisi bence onu da anlarim ama alakali alakasiz her yerdeler tamam reklam guzeldir de bu kadari da biktiriyor yani

Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Bu aralar her yeri ele gecirdiler ya youtube da xg gormekten biktim yeni yeni gormuyorum yani para dokuyorlarsada sasirmam diger platformlara da dedigin gibi bts ve blackpink ciksa anlarim onerilerde globale inmis tek gruplari bence hala bu iki grup ya da cupid de bir gangam style olmasada dynamite ve how you like that dan sonra son yillarda viral olmus tek kpop sarkisi bence onu da anlarim ama alakali alakasiz her yerdeler tamam reklam guzeldir de bu kadari da biktiriyor yani
aaaa bak evet sen soyleyince fark ettim eskiden youtubeda karsima hep cg cikardi artik cikmiyor paralari bitti galiba xbzbnxbxjxbhxb ve bts ve bp icin bile sarki inanilmaz viral olmadiysa kpop dinlemeyen insanlarin karsisina cikmasina ben anlamiyorum. ama bu ne ki? kpop icin bile aman aman dinlemilmeyen sarkilar bile cikiyor xjvxnxbxmxb artik bıktım

Tepki
1,362
Exol zar zor para toplayıp reklam verdi geçen jdjdjdj exol stream de kasmıyoruz zaten bence böyle daha iyi kimse laf edemiyor bize xndn
Ortada laf edilecek bir dinlenme yok ki. Ben zaten stream kasmayı, reklam almayı, ödül için oy kullanmayı saçma buluyorum. Keşke bu saçma şeyler toptan kalksa da ak koyun kara koyun belli olsa. Ama bu ne fanların sırtından para kazanan şirketlerin ne de YouTube, Spotify gibi platformların işine gelir. Fanlar da kendilerine tek bir faydası olmayan bir aktivite için saatlerini harcasın ancak.

liikyaliikya

Trainee
Tepki
398
Playlist satın alıyorlar ama bunun yanında bir de x şarkısını dinledikten sonra peşine rastgele gelen şarkı şeklinde de reklam yapıyorlar. Bir yazıda bunun hakkında bir şey görmüştüm onu okuyup geldim.

Mona Rosa 🥀🖤

Rookie Idol
Tepki
1,435
aaaa bak evet sen soyleyince fark ettim eskiden youtubeda karsima hep cg cikardi artik cikmiyor paralari bitti galiba xbzbnxbxjxbhxb ve bts ve bp icin bile sarki inanilmaz viral olmadiysa kpop dinlemeyen insanlarin karsisina cikmasina ben anlamiyorum. ama bu ne ki? kpop icin bile aman aman dinlemilmeyen sarkilar bile cikiyor xjvxnxbxmxb artik bıktım
Yeni comeback te goruruz bence xg yi yine baya 😂😂

Tepki
1,362
Onlar kalksa kpop sektörü kalmaz ki.
Orası da doğru ama biz değerli vaktimizi bunlarla harcamayalım ya. Gerçekten değmez yani. Bize hiçbir katkısı yok. Şarkıyı beğenip defalarca dinlemede bir şey yok ama sırf izlenme kazandırmak için sabahtan akşama kadar dinlemek gereksiz geliyor bana.

Son düzenleme:
Konu Sahibi
Ü

Üye silindi 189

Ortada olan ama dillendirilmeyen gerçek , anlatsan inkar ederler.
Peki parayla satın alınan "başarı" gerçekten başarı mıdır?
iste isim vermememdeki bir sebep de buydu. her seyi inakar eden kpop fanlariyla ugrasmak istemiyorum. gruplarinin stream basarilarin yarisi fanlarin ucube gibi stream kasmasindan ya da sirketin para sacmasindan oluyor. album basarilari da yine sirket yalanlariyla fan sitelerinin ayni albumden 926927283 tane almasindan kaynaklariniyor. cogu kpop grubunun basarilarinin yuzde doksani yalan.

canimbanabas

Fanbase Starter
Tepki
1,779
spotify'in sarki önerme algoritmasi cidden rezalet. youtube music'in ses kalitesi iyi olsaydi yt music alirdim😭😭😭😭😭
neyse playlist satin alma konusunda haklisin zaten. dogru düzgün grafik cikaran bi yer olsaydi direkt anlardik hatta hangi gruplar organik veya degil.