Netizen Turkey Hoş Geldiniz!

Netizen Forum, Türkiye'nin en iyi k-pop forumu. KPOP haberleri, Kore-Türk Dostluk Forum, K-POP Magazin, Tartışmalar, Son Çıkanlar ve dahası.

Kayıt Ol

Dedikodu Hybe'ın Yeni Kız Grubu 2. Gün Spotify Artışı Ile Dikkat Çekiyor? +Straykids Hayranları Grubun Straykids'i Kopyaladığını Düşünüyor.

Golden Voice

VIP Visual Queen
Tepki
796
HYBE'ın yeni kız grubu olan ILLIT'in çıkış şarkısı 'Magnetic' 2,16 milyon dinlenmeyle Spotify Küresel Listesi'nde 50. sıraya (+110) yükseldi.

- Şarkı ABD Spotify'a 471 bin dinlenmeyle 92. sıradan girdi.

Daha yeni çıkış yapmış bir kız grubun bu ani yükselişi insanların dikkatini çekti.
Genel olarak HYBE'ın neredeyse tüm grupları 2. Gün Spotify dinleniminde ani yükselişler yaşıyor. Fanları şarkının viral olduğunu söylüyor fakat onlar dışında gören duyan yok. Merak edip şarkıyı dinledim şahsi fikrimce ben şarkıyı hiç beğenmedim. Bu ani yükselişin anormal olduğunu düşündüğüm için bu konuyu açıyorum. Şirketin yine bir şeyler yapıp el attığı bence ortada. Peki sizce bu ani yükseliş normal mi?

İkinci konuy az önce dikkatimi çekti. ILLIT, Straykids ile aynı tarihte çıkış yapmış(25 mart) fanlar bunu pek takmasa da grubu temsil eden el hareketi, StrayKids'in grup el hareketine benzetildi. Ben bunun şirket kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Yani grup linç yesin gündeme gelsin hesabı. Peki sizce benziyor mu?

20240327_205730.jpg

Son düzenleme:
Konu Sahibi
Golden Voice

Golden Voice

VIP Visual Queen
Tepki
796
Grubun ne suçu var anlamadım. Linçlenecek biri varsa o da şirket. Sanki grup silah yoluyla şirketine "25 Mart'ta çıkış yaptır bize." dedi
HYBE'ı zaten herkes tanıdı artık bu yaşanılanları bilerek yapıyor grupların pekte yetkisinin olduğunu düşünmüyorum.

Dikachu

Trainee
Tepki
81
Böyle bir şey olduğunu buradan öğrendim 😭 Açıkçası Hybe gündeme gelmek için böyle bir şey yapmış olabilir ya da sadece rastlantıdır fakat Hybe'ı biliyoruz yani

Konu Sahibi
Golden Voice

Golden Voice

VIP Visual Queen
Tepki
796
Böyle bir şey olduğunu buradan öğrendim 😭 Açıkçası Hybe gündeme gelmek için böyle bir şey yapmış olabilir ya da sadece rastlantıdır fakat Hybe'ı biliyoruz yani
Sektöre hiçbir katkı sağlamadan şu verileri elde ediyorlar ya çok can sıkıcı bence.

Konu Sahibi
Golden Voice

Golden Voice

VIP Visual Queen
Tepki
796
Şahsen bir grubun debut şarkısının Abd spotify'ında bu sıradan çıkış yapması "promo"luk bir şey değil benim gözümde. Baya baya playlist desteği alınmış (anormal seviyede)
Ben artık playist ile sınırlı kaldığını da düşünmüyorum Blackpink Bts gibi büyük gruplar da playist desteği alıyor ama şu seviye yükseliş yaşadıklarına hiç şahit olmadım🤷🏼‍♀️

canimbanabas

Fanbase Starter
Tepki
1,783
Şahsen bir grubun debut şarkısının Abd spotify'ında bu sıradan çıkış yapması "promo"luk bir şey değil benim gözümde. Baya baya playlist desteği alınmış (anormal seviyede)
aaaaaaaaaa bayadır aynı şeyi yapıyolar global hybe yeaaa🤭🤭🤭 öfff eskiden rekabet vardı, en azından birbiriyle yarışan grupların chartları birbirine yakındı, tansiyonumuz yüksekti çok eğlenceliydi. şimdi işin eğlencesi kalmadı artık çünkü bariz belli ne yaptıkları. vasat albümler dünyanın en iyi şeyiymiş gibi lanse ediliyor bana kalırsa. ama her neyse beğeniyorlarsa çok da önemli değil, kimse karışamaz pdmdknknd o yüzden artık chartmış ödülmüş music show winmiş falan hiç umrumda değil. önüme çıkarsa bakarım ne olmuş diye çıkmazsa aklıma gelmez

Fuse0nfverse

Trainee
Tepki
275
Öncelikle şarkı hakkında görüşlerini belirtmem gerekirse aslında ortada bir şarkı idi lofi konsept olduğu için trende yatkın bir parça fakat ben dinlerken boğulma hissi geliyor böyle tarzlarda...
İkinci günündeki başarıları hakkında ise hybe kesinlikle playlist desteği veriyor ve ilerde yine yaptığı gibi sajaegi yapıp melonda parçayı top5 e sokarsa şaşırmam asla bir Allah'ın kulu şu hybe yi parcalasın lütfen artık.

canimbanabas

Fanbase Starter
Tepki
1,783
Öncelikle şarkı hakkında görüşlerini belirtmem gerekirse aslında ortada bir şarkı idi lofi konsept olduğu için trende yatkın bir parça fakat ben dinlerken boğulma hissi geliyor böyle tarzlarda...
İkinci günündeki başarıları hakkında ise hybe kesinlikle playlist desteği veriyor ve ilerde yine yaptığı gibi sajaegi yapıp melonda parçayı top5 e sokarsa şaşırmam asla bir Allah'ın kulu şu hybe yi parcalasın lütfen artık.
aslinda gruplar iyi de cok zorluyorlar sanslarini o yüzden itici geliyor bi yerden sonra kamkmnacknalkcnlkascn neyseki enhypenin varligindan pek haberdar degiller de onlar bu tür sacmaliklara malzeme olmuyor

Nora

Rookie Idol
Tepki
1,485
Kore şirketleri batı promosu için Amerikan etiketli şirketlerle anlaşırken Hybe gitti başka bi kıtadan şirket satın aldı gruplarının Amerika ayağı için. Yani Hybe'nin bi ayağı Amerika'da. Bunu da gruplarını sivriltmek için tepe tepe kullanacak ben şaşırmıyorum o yüzden Hybe'nin yeni gruplarının bile sektördeki diğer gruplardan daha fazla playlist/radyo desteği almasına festivallere çıkmasına.

Fuse0nfverse

Trainee
Tepki
275
aslinda gruplar iyi de cok zorluyorlar sanslarini o yüzden itici geliyor bi yerden sonra kamkmnacknalkcnlkascn neyseki enhypenin varligindan pek haberdar degiller de onlar bu tür sacmaliklara malzeme olmuyor
Doğru bu konuda enhypen ve txt şanslı en azından şirket gazlıyor diye ifadelerde kullanılmıyor bunlar için 😁

Valin

Rookie Idol
Tepki
1,078
Yani şarkı bana kalırsa da aşırı ortalama, dinlenmelerinin bu kadar yüksek oluşu da şaşırtıcı. Ama Melon'da bile şarkı dün 90'lardaydı bugün bir ara 50'lere gelmişti. Survival show çıkışlı bir grupmuş belki onun da etkisi vardır.
Bir de artık şu kopya vs mevzularından sıyrılmak lazım. Ortada ciddi bir benzerlik yoksa, yani sadece el hareketi benzerliğiyle olacak şey değil ki bu. Zaten onlarca grup var birileri mutlaka birilerine benzer bir şey yapıyor absürt olmadığı sürece sıkıntı yok bence. Nmixx ilk çıktığında konsept mevzuları filan aşırı Ateez ile benzerlik gösteriyordu daha sonra başka bir şeye evrildi

Konu Sahibi
Golden Voice

Golden Voice

VIP Visual Queen
Tepki
796
Doğru bu konuda enhypen ve txt şanslı en azından şirket gazlıyor diye ifadelerde kullanılmıyor bunlar için 😁
Şirket erkek gruplarını pek takmıyor bence en büyük sebebi kadın gruplarındaki artış.. keşke yeni gglere vereceği değeri Txt veya Enhypen gruplarına verse en azından yetenek kazansa

Konu Sahibi
Golden Voice

Golden Voice

VIP Visual Queen
Tepki
796
Survival show çıkışlı bir grupmuş belki onun da etkisi vardır.
Yarışmada baya haksızlık yapıldığını duymuştum ama pek takip etmedim.. Survival grup olduğu için Kore'de tutmalarına pek şaşırılmamalı çünkü Kore böyle gruplara ekstra değer veriyor.

Konu Sahibi
Golden Voice

Golden Voice

VIP Visual Queen
Tepki
796
playlist destegi saglamasi
Playist desteğini herkes alıyor onda sorun yok bence ama üstte de bir yere yazdım Blackpink ve Bts gibi 7 8 yıllık gruplardan daha fazla playist desteği almak biraz anormale kaçıyor. Hani şarkı tutar alırsın tamam ama tutmayan şarkıya uçuk sayıda pl desteği sağlanması bir tık zorlama geliyor ki sadece bununla kalmıyor utanmasa şirket yakında -örnek veriyorum- Lesserafim Smart(köy remix) diye de remix çıkaracak. Hani bu remix sayısını artık Amerikalı sanatçılar bile bu derece çıkarmıyor.. şirket fazla zorlamasa zaten bu pl, remix, vers. falan normal promo olarak algılanılabilir. Belki sana Spotify'a diğer listeler için yoğunlaşmak daha mantıklı gibi geliyor olabilir ama işte SM gibi gruplar popülerlik değil daha çok "nerde çok para orada olalım" kafasında YouTube'un geliri Spotify'dan 2 3 kat daha fazla.. bu yüzden bazı şirketler YouTube'a daha çok önem verebiliyor. Ki YouTube hiçbir zaman eskimeyecek bence yani hep bir kitlesi sabit kalacak bu yüzden orayı da salmamaları doğal. Ama HYBE Spotify'a daha çok önem veriyor çünkü Batı listeleri için kolay yolu bulmuş🤷🏼‍♀️

Konu Sahibi
Golden Voice

Golden Voice

VIP Visual Queen
Tepki
796
pl desteği almamış grup. Toplam 4milyon mu neymiş. Büyük ihtimalle ilk gün 15 saatlik ve ikinci gün 24 saatlik veri baz alındığı için yükselme oldu.
Konuyu payolaya kaydırmam bir tık bundan dolayıydı. 2M civarı pl desteği görünüyor. Yani hani 10M-15M pl desteiği asla taş çatlasın yeni çıkan bir K-Pop kız grubun alacağı dinlenim max 1.5M dinlenimdir bence. Ama 2M pl desteği almışlar ama ilk gün 24 saat diye hesap edince 2M dinlenmiş bir grup? 2. Gün de hemen hemen o civarda. Ban pek normal gelmiyor şahsen ki Kore'de hani dinlense neyse ama ABD Spotify'da çıkış yapmaları en şaşırtıcı kısmı. Şirket cidden Batı'ya takmış dedirtiyor kim bilir neler yapıyor da kimse farkında değil.